Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zobacz zorzę polarną na żywo - w sobotę rusza transmisja online z Grenlandii

21-08-2013, 08:09

Od 24 do 29 sierpnia, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, uczestnicy wyprawy Shelios 2013 będą transmitować w internecie niezwykły spektakl natury.

Głównym celem wyprawy, którą koordynuje dr Miquel Serra-Ricart z Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, będzie obserwacja zorzy polarnej w okresie maksymalnej aktywności słonecznej, występującej cyklicznie co 11 lat. Jednym z najciekawszych skutków tej aktywności są wyjątkowo piękne kurtyny świetlne nad biegunem północnym (Aurora Borealis) i południowym (Aurora Australis).

Internauci będą mogli obserwować to zjawisko na stronach live.gloria-project.eu oraz sky-live.tv codziennie w dn. 24–29 sierpnia od 2:30 do 3:30 czasu polskiego. Dostępny będzie przede wszystkim czarno-biały przekaz z kamery, pokazujący faktyczne ruchy zorzy. Na pierwszej z wymienionych stron co minutę będą też zamieszczane dwa kolorowe zdjęcia rozgwieżdżonego nieba, wykonane w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. Zainteresowani będą mogli na ich podstawie wyznaczyć wysokość, na jakiej powstaje zorza polarna (zob. instrukcję).

Zorza polarna, fot. Shutterstock.com
Zorza polarna, fot. Shutterstock.com

Jak tłumaczą organizatorzy transmisji, w okresie maksymalnej aktywności Słońca wzrasta intensywność tzw. wiatru słonecznego, co prowadzi do zwiększenia strumienia cząstek elementarnych docierających do Ziemi. Ziemskie pole magnetyczne kieruje strumień cząstek w stronę biegunów, gdzie zderzają się one z atomami i molekułami atmosfery ziemskiej - w ten sposób powstaje zjawisko zorzy polarnej.

Emisja światła następuje w górnych warstwach atmosfery, na wysokości między 100 a 400 km. Zderzenie wiatru słonecznego z atomami tlenu daje światło o odcieniu zielonym, a z cząsteczkami azotu - o odcieniu czerwonym. Obecnie najlepszym miejscem do obserwacji zórz polarnych jest południowa Grenlandia, stamtąd właśnie - dzięki europejskiemu projektowi GLORIA - będą nadawane transmisje.

Czytaj także: Jak crowdfunding uratował naukowe fotosafari


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: EU-HOU.net



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik