Mozilla zaprezentowała na swoich stronach koncepcje dotyczące przeglądarek przyszłości. W tej chwili są to tylko pomysły w formie filmów. Twórcy przeglądarki Firefox zwrócili się również do społeczności z prośbą o dostarczenie pomysłów, szkiców i prototypów przeglądarek jutra.
reklama
Dzisiaj wszystkie przeglądarki są właściwie podobne – menu w górnej części okna programu (w tym historia i zakładki), poniżej przyciski do nawigacji, pasek adresu, czasem pasek wyszukiwarki, kilka innych podręcznych funkcji i karty. To wszystko mogłoby jednak wyglądać inaczej i działać inaczej. Mozilla chce zachęcić firmy, uczelnie wyższe i ludzi z całego świata do przedstawienia własnych wizji przeglądarki przyszłości.
Na stronie Mozilla Labs pojawiło się wezwanie do nadsyłania koncepcji. Mogą one przyjmować formę zapisanych pomysłów, statycznych obrazków, a także modeli wykonanych w HTML, Flashu lub innej interaktywnej formie. Materiały te powinny być dostępne na licencji Creative Commons lub Mozilla Public License.
W tej chwili Mozilla pracuje nad ustrukturyzowaną formą zbierania i prezentacji tych koncepcji. Dopóki nie zostanie ona opracowana, autorzy są proszeni o publikowanie szkiców i prototypów na blogach i stronach internetowych, oraz otagowanie ich słowem "mozconcept", a następnie poinformowanie o publikacji na forum Mozilli.
W tej chwili na stronie Mozilla Labs znajdziemy trzy filmy przedstawiające takie nowe koncepcje. Ciekawy jest projekt Aurora opracowany dla Mozilli przez firmę Adaptive Path. Ukazuje on fantastyczną przeglądarkę jutra, w której każdy element interfejsu można traktować jak osobny obiekt i dowolnie organizować w przestrzeni.
Również dane stają się w Aurorze wirtualnymi "przedmiotami" którymi można swobodnie manipulować np. podać je innej osobie w ramach współpracy zdalnej lub nałożyć na siebie w celu porównania. Trudno to dokładnie opisać, trzeba raczej zobaczyć.
Aurora (Part 1) from Adaptive Path on Vimeo.
Drugi film zaprezentowany przez Mozillę to nieco mniej fantastyczny pomysł na zakładki i historię zorganizowane w postaci miniatur obrazkowych. Te miniaturki mogłyby być prezentowane w rzędzie lub w kolumnach. Istotnym dodatkiem do takiego interfejsu miałaby być pamięć przeglądarki, dzięki której moglibyśmy wyszukiwać strony w historii w kontekście czasu i czynności jakie wykonywaliśmy (np. przeglądarka znajduje stronę, którą widziałem przedwczoraj rano w czasie słuchania muzyki).
Bookmarking and History Concept Video from Aza Raskin on Vimeo.
Więcej na stronie Mozilla Labs
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*