Zobacz Aurorę - przeglądarkę jutra (wideo)

07-08-2008, 07:52

Mozilla zaprezentowała na swoich stronach koncepcje dotyczące przeglądarek przyszłości. W tej chwili są to tylko pomysły w formie filmów. Twórcy przeglądarki Firefox zwrócili się również do społeczności z prośbą o dostarczenie pomysłów, szkiców i prototypów przeglądarek jutra.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dzisiaj wszystkie przeglądarki są właściwie podobne – menu w górnej części okna programu (w tym historia i zakładki), poniżej przyciski do nawigacji, pasek adresu, czasem pasek wyszukiwarki, kilka innych podręcznych funkcji i karty. To wszystko mogłoby jednak wyglądać inaczej i działać inaczej. Mozilla chce zachęcić firmy, uczelnie wyższe i ludzi z całego świata do przedstawienia własnych wizji przeglądarki przyszłości.

Na stronie Mozilla Labs pojawiło się wezwanie do nadsyłania koncepcji. Mogą one przyjmować formę zapisanych pomysłów, statycznych obrazków, a także modeli wykonanych w HTML, Flashu lub innej interaktywnej formie. Materiały te powinny być dostępne na licencji Creative Commons lub Mozilla Public License.

W tej chwili Mozilla pracuje nad ustrukturyzowaną formą zbierania i prezentacji tych koncepcji. Dopóki nie zostanie ona opracowana, autorzy są proszeni o publikowanie szkiców i prototypów na blogach i stronach internetowych, oraz otagowanie ich słowem "mozconcept", a następnie poinformowanie o publikacji na forum Mozilli.

W tej chwili na stronie Mozilla Labs znajdziemy trzy filmy przedstawiające takie nowe koncepcje. Ciekawy jest projekt Aurora opracowany dla Mozilli przez firmę Adaptive Path. Ukazuje on fantastyczną przeglądarkę jutra, w której każdy element interfejsu można traktować jak osobny obiekt i dowolnie organizować w przestrzeni.

Również dane stają się w Aurorze wirtualnymi "przedmiotami" którymi można swobodnie manipulować np. podać je innej osobie w ramach współpracy zdalnej lub nałożyć na siebie w celu porównania. Trudno to dokładnie opisać, trzeba raczej zobaczyć.


Aurora (Part 1) from Adaptive Path on Vimeo.

Drugi film zaprezentowany przez Mozillę to nieco mniej fantastyczny pomysł na zakładki i historię zorganizowane w postaci miniatur obrazkowych. Te miniaturki mogłyby być prezentowane w rzędzie lub w kolumnach. Istotnym dodatkiem do takiego interfejsu miałaby być pamięć przeglądarki, dzięki której moglibyśmy wyszukiwać strony w historii w kontekście czasu i czynności jakie wykonywaliśmy (np. przeglądarka znajduje stronę, którą widziałem przedwczoraj rano w czasie słuchania muzyki).


Bookmarking and History Concept Video from Aza Raskin on Vimeo.

Więcej na stronie Mozilla Labs


Następny artykuł » zamknij

Aster zaoferuje usługę WiFi

Źródło: Mozilla Labs


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.