Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Znieście te geoblokady! 551 europosłów uznało, że "roaming dla Netfliksa" to za mało!

19-01-2016, 15:28

Stwórzcie prawdziwy jednolity rynek cyfrowy, a nie tylko jego podróbkę - tak można odczytać sygnał, jaki Parlament Europejski przesłał dziś Komisji przyjmując pewną rezolucję. Nie stworzy to jeszcze nowego prawa, ale i tak może być początkiem dobrych zmian.

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję dotyczącą m.in. ograniczeń terytorialnych w ramach e-usług. Za sprawozdaniem pt. "W kierunku aktu o jednolitym rynku cyfrowym" głosowało 551 europosłów. Przeciwko było tylko 88, a 39 się wstrzymało. Projekt rezolucji jest reakcją Parlamentu Europejskiego na ogłoszoną wcześniej przez Komisje Europejską strategię jednolitego rynku cyfrowego

"Roaming dla Netfliksa" to za mało

Przyjęta dziś rezolucja nie tworzy nowego prawa, ale określa kierunki w jakich Parlament Europejski chciałby skierować unijny rynek cyfrowy. Europosłowie zaproponowali by Komisja

  • Skończyła z praktykami ograniczeń terytorialnych w dostępie do towarów i usług. Posłowie uznali, że zaproponowany wcześniej "roaming dla Netfliksa" nie może być rozwiązaniem ostatecznym. Może być to najwyżej pierwszy krok do pełnego zniesienia blokad terytorialnych w UE.
  • Zaproponowała odpowiednią na przyszłość ochronę dla konsumentów niezależnie od tego, czy treści kupowane są online czy offline. 
  • Znalazła innowacyjne rozwiązania dostarczania paczek. 
  • Usunęła bariery dla małych firm i startupów, aby wykorzystać możliwość takich technologii jak internet rzeczy, drukowanie 3D, Big Data, przetwarzania chmurowe itd. 


Parlament Europejski© European Union 2015 - European Parliament

Gospodarka współdzielona, open source...

Parlament wyraził również zaniepokojenie zróżnicowanym w Unii podejściem do tzw. gospodarki współdzielonej, a więc usług takich jak Uber albo Airbnb. Europosłowie chcieliby, aby Komisja oszacowała potrzebę chronienia konsumentów w gospodarce współdzielonej i określiła, gdzie w sferze cyfrowej konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zasad. 

Rezolucja dotyczy również takich zagadnień jak prawa autorskie, telekomunikacja, crowdfunding, zasady VAT, usługi audiowizualne i e-administracja. W rezolucji zwrócono uwagę na kwestię interoperacyjności i wezwano do zwiększenia udziału wolnego i otwartego oprogramowania. Zwrócono uwagę na konieczność opracowania skoordynowanego na poziomie UE programu ujawniania luk w zabezpieczeniach. W kwestii praw autorskich rezolucja zwraca uwagę na ważną rolę wyjątków w prawie autorskim.

Na stronie Parlamentu Europejskiego nie ma jeszcze przyjętego tekstu, ale zawsze możecie zajrzeć do wcześniej opublikowanego projektu. Zyskacie w ten sposób pojęcie o tym, jak dużo postępowych sugestii zawarto w jednym dokumencie.

Internet to nie tylko biznes

Europosłanka z Partii Piratów Julia Reda stwierdziła, że ta rezolucja jest generalnie wezwaniem do poszerzenia obecnej "bizneso-centrycznej" filozofii Komisji Europejskiej. Co to jest filozofia "bizneso-centryczna"? Jest to założenie, że rozwijając rynek cyfrowy musimy myśleć zwłaszcza o interesach firm. Julia Reda proponuje coś innego - spójrzmy na postęp jako na coś, co ma przynieść korzyści wszystkim. 

"Internet to coś więcej niż nowe miejsce do robienia biznesu" - mówiła Julia Reda. Jest to miejsce organizowania się ludzi w celu rozwiązywania problemów. Stąd prawodawcy powinni się troszczyć o takie sprawy jak open source, crowdfunding czy prawo autorskie zapewniające pewne minimum swobody. Dziś Parlament Europejski dał do zrozumienia, że oczekuje autentycznie jednolitego rynku cyfrowego, a nie tylko pewnych ułatwień w prowadzeniu handlu na obecnym rynku.

Czytaj także: Reforma prawa autorskiego w UE rusza na dobre. Niby jest ambitna, ale już rozczarowuje


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E
fot. Freepik