Zmowa w przetargu na sprzęt dla szkół skończyła się karami na niemal 2 mln zł

09-12-2013, 13:03

Uczestnicy przetargu na sprzęt dla szkół i bibliotek najwyraźniej wspólnie tworzyli dokumentację i działali tak, aby ostatecznie wybrana została droższa oferta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrył zmowę i nałożył kary finansowe na uczestników.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W czasie przetargów firmy powinny działać samodzielnie. Nie powinny ustalać ze sobą ofert, bo może to prowadzić do manipulowania całym przetargiem na szkodę podatników.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do wniosku, że właśnie tego typu zmowa miała miejsce w przetargu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przetarg dotyczył dostawy sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek biorących udział w projekcie Dolnośląska e-szkoła.

Celowa nieprawidłowość w dokumentacji?

Wśród uczestników przetargu znalazły się trzy konsorcja utworzone przez spółki: Itsumi i KEN Solutions, Integrit i Dreamtec Solutions oraz Incom i Dreamtec.

Początkowo najtańszą okazała się oferta złożona przez Itsumi i KEN Solutions. Potem jednak okazało się, że ofertę trzeba było odrzucić z powodu nieprawidłowości w dokumentacji. W tej sytuacji Urząd Marszałkowski powinien wybrać drugą w kolejności, czyli droższą ofertę Integrit i Dreamtec Solutions.

Wspomnianą nieprawidłowością w dokumentacji było przedstawienie nieodpowiedniego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami. UOKiK ustalił jednak, że pełnomocnik konsorcjum posiadał odpowiedni dokument i mógł się nim posłużyć. Nie zrobił tego prawdopodobnie po to, aby doszło do wybrania droższej oferty. 

UOKiK ma też inne powody, by sądzić, że pozornie konkurujące ze sobą firmy w rzeczywistości działały razem. Świadczą o tym m.in. gwarancje ubezpieczeniowe oraz zaświadczenia z ZUS, wystawione tego samego dnia i oznaczone kolejnymi numerami porządkowymi. Na wspólne tworzenie dokumentów wskazuje również pozostawienie w ofertach dwóch konsorcjów niektórych danych konkurencyjnych przedsiębiorców.

Istotne były też powiązania osobowe i kapitałowe pomiędzy uczestnikami konsorcjów. Prezes spółek Incom i Dreamtec pełnił również funkcje kierownicze w Integrit, a prezes Dreamtec także w KEN Solutions.

Zmowa z kiepskim skutkiem

Ostatecznie uczestnicy zmowy niewiele zyskają. Konkurent wspomnianych firm złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która uwzględniła jego zarzuty. Na uczestników zmowy UOKiK nałożył kary finansowe, których łączna wartość przekracza 2 mln zł. Kary nałożone na poszczególne firmy przedstawiają się następująco:

  • Incom – 1,7 mln zł,
  • Itsumi – 118 tys. zł,
  • Integrit – 88 tys. zł,
  • Dreamtec – 13 tys. zł,
  • KEN Solutions – 3,4 tys. zł,
  • Dreamtec Solutions – brak kary finansowej ze względu na niski przychód przedsiębiorcy.

Postępowanie UOKiK zostało wszczęte na podstawie doniesień prasowych. W trakcie postępowania Urząd współpracował m.in. z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Czytaj także: Ponad 3,6 mln zł kar za zawyżanie cen meczów w pay-per-view - decyzja UOKiKSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.