Zmiana dowodu

26-07-2017, 08:03

W tym roku bardzo wielu Polaków musi wymienić dowód osobisty. Dokument jest ważny przez 10 lat. W 2007 roku nastąpiła w Polsce wymiana dowodów osobistych w formie książeczki na nowe, plastikowe dokumenty. W bieżącym roku mija termin ważności wymienionych wówczas dowodów.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w siedzibie organu dowolnej gminy, nie musi być to nasze miejsce zameldowania. Wnioskodawca wypełnia i własnoręcznie podpisuje specjalny formularz z danymi osobowymi. Formularz może wypełnić także pracownik organu na podstawie danych, które przedstawi wnioskodawca. Podpis musi być jednak własnoręczny. Do wniosku należy załączyć fotografię.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku przez Internet. Wniosek w formie elektronicznej jest dostępny na platformie ePUAP. Należy się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego na stronie www.epuap.gov.pl. Konieczne jest wypełnienie formularza, załączenie zdjęcia i wysłanie wniosku do urzędu. Profil ePUAP można założyć bezpłatnie on-line.

Fotografia załączona do wniosku musi spełniać szereg wymogów. Musi przedstawiać ona twarz osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu. Należy zrobić ją en face (czyli na wprost). Osoba na fotografii powinna patrzeć przed siebie, oczy nie mogą być zasłonięte włosami ani ciemnymi okularami. Fotografia powinna mieć wymiary 35x45 mm lub co najmniej 492x610 pikseli (jeśli składamy wniosek przez Internet). Taką fotografię wykona każdy zakład fotograficzny Łódź to miasto, w którym można złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego w kilku miejscach, m. in. w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Stanu Cywilnego.

Artykuł powstał przy współpracy z Kasprzaka29.pl Zakład Fotograficzny Łódź


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. Devirefot. Fortinet
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: