Dziś w nocy o godzinie 3:00 cofamy wskazówki zegara na godzinę 2:00. Miłośnicy spania z czystym sumieniem będą mogli dłużej wylegiwać się w pieleszach czy gdziekolwiek złapie ich sen. Jednak noc kończąca czas letni nie dla wszystkich może okazać się równie przyjemna.
Koniec czasu letniego oznacza, według stosowanego przez 70 krajów systemu czasu, że będziemy mogli cieszyć się słońcem wcześniej rano, ale też wcześniej będzie ono zachodzić. Ma to na celu bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego, co w konsekwencji powinno prowadzić do oszczędności energetycznych, z czym jednak nie wszyscy się zgadzają.
O czym warto pamiętać podczas zmiany czasu?
Weź gotówkę
Nocni turyści oraz imprezowicze powinni pamiętać, że tej nocy warto mieć przy sobie gotówkę. W związku ze zmianą czasu mogą bowiem wystąpić przerwy w dostępie do usług bankowych, mogą nie działać bankomaty, systemy bankowości elektronicznej, mogą również wystąpić utrudnienia w obsłudze płatności kartami.
Większa wypłata
Z kolei osoby, którym w nocy z 27 na 28 października przypadły dyżury w pracy, będą musiały spędzić w niej godzinę dłużej. Za tę nadgodzinę powinny jednak otrzymać dodatek do pensji. Warto zatem sprawdzić kwitek z wypłatą za październik, czy pracodawca nie zapomniał rozliczyć tej dodatkowej godziny pracy.
Sprawca zamieszania
W Polsce regularne zmiany czasu odbywają się od 1977 roku. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu na letni, były Niemcy - po raz pierwszy wskazówki zegara przesunięto 30 kwietnia 1916 roku, podczas pierwszej wojny światowej. Za sprawcę całego zamieszania uznaje się Benjamina Franklina, który opisał potrzebę wcześniejszego wstawania i wcześniejszego kładzenia się spać w czasie wiosennych i letnich miesięcy.
Zobacz też: Jak internauci reagują na zmianę czasu
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*