Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zmiana czasu na letni. Dziś w nocy przestawiamy zegarki

27-03-2010, 11:01

W nocy z 27 na 28 marca będziemy spać krócej, ale z drugiej strony będziemy się dłużej cieszyć światłem słonecznym. W komputerach czas zmieni się automatycznie, ale większość pozostałych urządzeń trzeba będzie przestawić ręcznie - przesuwając czas o 1 godzinę do przodu.

konto firmowe

reklama


Kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni?

Teoretycznie zmiana czasu z zimowego na letni następuje poprzez przesunięcie wskazówek zegara w dniu 28 marca z godziny 2 na godzinę 3 rano. W praktyce każdy zrobi to wtedy, kiedy mu wygodniej. Najważniejsze, by o zmianie czasu nie zapomnieć przed udaniem się do pracy lub szkoły.

Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu na letni, były Niemcy - po raz pierwszy wskazówki zegara przesunięto 30 kwietnia 1916 roku, podczas pierwszej wojny światowej. W Polsce pierwsza zmiana czasu została wprowadzona także za sprawą Niemców - podczas okupacji hitlerowskiej. Po wojnie zmiany czasu prowadzone były nieregularnie. Dopiero od roku 1977 Polacy żyją według czasu zimowego i letniego. Obecnie zmiany czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2004 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego (Dziennik Ustaw Nr 45 z dnia 19 marca 2004 r., poz. 418).

Zmiana czasu obowiązuje już prawie we wszystkich krajach europejskich, oprócz Islandii. W sumie podział czasu na zimowy i letni wprowadziło około 70 krajów na całym świecie. Za sprawcę całego zamieszania uznaje się Benjamina Franklina, który opisał potrzebę wcześniejszego wstawania i wcześniejszego kładzenia się spać w czasie wiosennych i letnich miesięcy.

Czy zmiana czasu powoduje oszczędność energii?

Przesunięcie czasu o godzinę do przodu spowoduje, że będziemy wcześniej rozpoczynali swój dzień i wcześniej go kończyli. Celem zmiany czasu jest bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego, co ma zdaniem niektórych spowodować oszczędności w zużyciu energii. Jednakże z opublikowanych niedawno badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że nie jest to wcale takie oczywiste.

Zdaniem wspomnianych badaczy efekt zmiany czasu na letni jest odwrotny niż pierwotnie zakładano. Z eksperymentu prowadzonego przez 3 lata na ponad 7 milionach gospodarstw domowych wynika, że zużycie energii elektrycznie znacznie wzrosło po wprowadzeniu zmiany czasu - donosi Gazeta Wyborcza. O ile praktyki te nieznacznie redukują koszty oświetlenia, to jednak wpływają na zwiększenie wydatków na ogrzewanie lub klimatyzację.

>> Czytaj też: Jak internauci reagują na zmianę czasu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E