Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zjednoczona Lewica: Trzeba dostosować prawo autorskie, sięgać po open source

15-10-2015, 11:19

Komitet wyborczy Zjednoczonej Lewicy jako pierwszy odpowiedział na pytania wybrane w głosowaniu przez Czytelników Dziennika Internautów. Lewicowa koalicja deklaruje, że trzeba m.in. dostosować prawo autorskie do cyfrowych mediów.

W związku z wyborami Dziennik Internautów postanowił zwrócić się do partii politycznych z pytaniami naszych Czytelników. Najpierw prosiliśmy, byście zaproponowali takie pytania, następnie odbyło się głosowanie, dzięki któremu wybraliśmy 4 z 16 najczęściej pojawiających się pytań. Te 4 pytania trafiły do różnych organizacji politycznych.

Ustaliliśmy następujące zasady.

  • Jeśli jakaś partia odpowie, poświęcimy tej odpowiedzi cały tekst. Jeden tekst na jedną partię. 
  • Jeśli partia nie odpowie to poinformujemy, iż zignorowała ona pytania i w ten sposób dała do zrozumienia, że nie obchodzą jej Czytelnicy DI i ich problemy.

O co pytamy?

Pytania wybrane w drodze głosowania już trafiły do organizacji politycznych. Są to następujące pytania. 

  1. Czy wasza partia ma zamiar zaostrzać prawa autorskie czy może przeciwnie, dostosuje je do sposobów wymieniania się treściami w XXI wieku? 
  2. Czy partia opublikuje w internecie rejestry zawieranych umów? Czy politycy partii (posłowie, senatorowie itd.) będą publikować takie rejestry. Jeśli nie to dlaczego? 
  3. Jakie jest stanowisko partii odnośnie odgórnego, narzuconego prawem blokowania treści w internecie? 
  4. Jakie jest stanowisko partii odnośnie stosowania open source w administracji publicznej. Czy partia byłaby gotowa popierać wdrażanie oprogramowania otwartego do urzędów.

Zjednoczona Lewica odpowiada Czytelnikom DI

Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica jest pierwszym, który odpowiedział na ten zestaw pytań. Dziś odpowiedzi przekazał nam Bartosz Machalica. Przypomnijmy, że Zjednoczona Lewica to koalicja partii SLD, TR, PPS, UP i Zieloni. 

Oto pytania i odpowiedzi. 

Czy wasza partia ma zamiar zaostrzać prawa autorskie czy może przeciwnie, dostosuje je do sposobów wymieniania się treściami w XXI wieku?

Uważamy, że istnieje potrzeba dostosowania prawa autorskiego do funkcjonowania kultury w dobie internetu i mediów cyfrowych. Będziemy postulować skrócenie okresów ochrony praw własności intelektualnej, bronić szerokiej interpretacji pojęcia „dozwolonego użytku prywatnego”, prawa cytowania czy re-use.

Czy partia opublikuje w internecie rejestry zawieranych umów? Czy politycy partii (posłowie, senatorowie itd.) będą publikować takie rejestry. Jeśli nie to dlaczego? 

Uważamy, że jest to krok w dobrą stronę.

Jakie jest stanowisko partii odnośnie odgórnego, narzuconego prawem blokowania treści w internecie?

Uważamy, że tego typu praktyki są z góry skazane na niepowodzenie.

Jakie jest stanowisko partii odnośnie stosowania open source w administracji publicznej. Czy partia byłaby gotowa popierać wdrażanie oprogramowania otwartego do urzędów.

Popieramy stosowanie oprogramowania open source w urzędach, ale też innych instytucjach publicznych jak np. szkoły.

Co mówią inne partie?

Wszystkie dotychczas udzielone odpowiedzi innych partii znajdziecie w dziale Pytania do partii 2015

Kandydujesz? Odpowiedz nam!

Czekamy na odpowiedzi innych organizacji politycznych. Z góry uprzedzamy, że przekazaliśmy pytania do tych najbardziej znanych. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś kandydat do Sejmu czy Senatu chciałby nam odpowiedzieć na powyższe pytania we własnym zakresie (np. jest kandydatem niezależnym), a nie otrzymał pytań od nas bezpośrednio.

Drogi kandydacie! Możesz przysłać nam odpowiedzi na pytania, a my je opublikujemy. Przy okazji napisz w jakim okręgu kandydujesz, gdzie chcesz się dostać itd. Jesteśmy otwarci na wszystkich kandydatów, niezależnie od opcji politycznej, poglądów religijnych, rasy, posiadanych zwierząt, upodobań itd. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *