Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

O co DI ma spytać partie przed wyborami? Powiedz nam!

24-09-2015, 15:29

Dziennik Internautów po raz kolejny zwróci się do partii politycznych z pytaniami dotyczącymi spraw ważnych dla społeczeństwa informacyjnego. Pomóżcie nam wybrać najlepsze pytania! Udzielone przez partie odpowiedzi mogą pomóc wszystkim w dokonaniu wyboru!

Dziennik Internautów miesza się czasem w politykę, ale nie jesteśmy gazetą o polityce. Nasza redakcja nie jest zorientowana na żadną partię czy ideologię. Interesujemy się raczej wartościami i problemami, które można określić jako istotne dla społeczeństwa informacyjnego. Ważny jest dla nas np. dostęp do informacji publicznej, albo tzw. wolność internetu. Kiedy te rzeczy były zagrożone, nie szczędziliśmy krytyki żadnej partii. Chętnie porozmawiamy z każdym politykiem, który ma coś na ten temat do powiedzenia. 

Popytajmy partie przed wyborami

Zbliżają się wybory. Zawsze uważaliśmy, że świadomy obywatel powinien świadomie wybierać. Aby wybrać świadomie, trzeba wiedzieć co naprawdę myśli dany kandydat na konkretne tematy. Aby poznać kandydata, trzeba mu zadać bardzo konkretne pytania.

Dziennik Internautów robi to od lat. Przed wyborami wysyłamy zestawy tych samych pytań do różnych partii. Jesteśmy gotowi przedstawić odpowiedzi każdej z nich, jeśli oczywiście partia nam odpowie. Czasem partie odpowiadały, czasem nie. 

Po jednym tekście na każdą partię

W tym roku zrobimy coś podobnego. Przekażemy partiom wybrane pytania o sprawy istotne dla społeczeństwa informacyjnego. 

  • Jeśli jakaś partia odpowie, poświęcimy tej odpowiedzi cały tekst. Jeden tekst na jedną partię. 
  • Jeśli partia nie odpowie to poinformujemy, iż zignorowała ona pytania i w ten sposób dała do zrozumienia, że nie obchodzą jej nasi Czytelnicy i ich problemy.

Pozostaje ostatni problem. O co spytać? Z doświadczeń z poprzednich takich akcji wiemy jedno - jeśli pytań będzie zbyt dużo i będą one zbyt skomplikowane, partie nie będą chciały odpowiadać. Z pewnością jakoś ograniczymy zestaw pytań. Tymczasem zwracamy się do was z prośbą o pomoc. Zaproponujcie pytania, które możemy zadać. Wybierzemy potem te pytania w drodze głosowania. 

Zadaj pytanie

Naszym zdaniem są pewne pytania, które nasuwają się od razu np. 

  • Jakie jest stanowisko partii odnośnie filtrowania/blokowania internetu w celu walki z niewłaściwymi treściami? 
  • Czy partia opublikuje w internecie rejestry swoich umów, aby poddać się większej społecznej kontroli?
  • Jakie jest stanowisko partii na temat dostosowania prawa autorskiego do realiów dzielenia się treściami w XXI wieku. 

To tylko przykładowe pytania. Mamy nadzieję, że zaproponujecie coś więcej.

Jeśli macie propozycje pytań, piszcie w komentarzach lub przesyłajcie je e-mailowo na adres redakcja(at)di24.pl. Pytania będziemy zbierać do poniedziałku.

Możecie popuścić wodzę politycznej fantazji, ale ustalmy jedno - pytania powinny dotyczyć problemów społeczeństwa informacyjnego i powiązanych z nim kwestii np. prawa, nauki, gospodarki, technologii itd. Zaczynamy zbieranie pytań! 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *