Zima groźna nie tylko dla notebooków

11-01-2010, 14:02

Zimą częstsze są awarie komputerów i dotyczy to także tych stacjonarnych. Choć nie grożą im duże zmiany temperatur, to zagrożeniem pozostają awarie sieci elektrycznej, których w zimie jest znacznie więcej. Prawdopodobnie zagrożenie to będzie coraz poważniejsze, bo stan polskich sieci energetycznych pogarsza się.

W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już o tym, że w okresie zimowym łatwiej o utratę danych. Zwracaliśmy uwagę na laptopy, które jako urządzenia przenośne narażone są na zmiany temperatur. Podobny problem dotyczy aparatów cyfrowych, przenośnych dysków i odtwarzaczy mp3.

W wyniku nagłej zmiany temperatury może powstać wilgoć i może dojść do zmiany naprężenia układów elektronicznych. Łatwo jednak uniknąć problemów. Wystarczy po wejściu do domu bądź biura pozostawić urządzenia wyłączone do czasu, aż osiągną temperaturę pokojową. Może to trwać od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin.

>>> Czytaj: Mróz zabija Twoje dane?

W przypadku komputerów stacjonarnych zagrożenie czai się gdzie indziej. Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa atak zimy pozbawił prądu już ponad 110 tys. rodzin. Jeśli w domu lub biurze pracuje komputer, to nagłe jego wyłączenie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu i utraty danych.

Można oczywiście czekać na poprawienie się jakości sieci energetycznych w Polsce, ale według raportu Najwyższej Izby Kontroli jej stan techniczny się pogarsza. Znacząca część tej sieci ma od 30 do 50 lat. Jest w niej dużo linii napowietrznych, które są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Warto więc rozważyć zakup urządzenia UPS. Podtrzymuje ono pracę komputerów przez pewien czas po odłączeniu zasilania, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zapisać wyniki pracy i bez pośpiechu wyłączyć sprzęt. Podstawowe markowe zasilacze można kupić za około 250 zł.

Ponadto w związku z zimowymi zagrożeniami porady dla internautów przygotowała firma Ever. Warto wspomnieć kilka z nich. Przede wszystkim warto stosować listwy antyprzepięciowe. Awarie sieci energetycznych mogą się bowiem wiązać ze zbyt dużym napięciem w gniazdkach, a wtedy zabójcza dawka prądu najprawdopodobniej zatrzyma się na listwie.

Warto też unikać podłączania komputera i innych urządzeń (odkurzacza, klimatyzatora, wentylatora) do tej samej linii. Kopie zapasowe danych dobrze jest robić raz na tydzień. Najlepszy do tego jest zewnętrzny dysk twardy, a jeśli stosujemy płyty CD, to warto używać nośników różnych producentów, aby nie paść ofiarą wadliwej serii. Warto też pamiętać, że nie tylko nagłe wyłączenie, ale także przywrócenie prądu może spowodować groźne dla sprzętu zakłócenia w sieci elektrycznej.

>>> Czytaj także: Kiedy już nie odzyskasz danych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031