Zegarek Citizen Eco Drive - czy energia świetlna rzeczywiście działa?

02-01-2019, 18:47

Z pewnością większość osób zdążyła już usłyszeć o zegarkach z linii Eco Drive. Wyróżnia je wysokie zaawansowanie technologiczne oraz dbałość o środowisko, co widoczne jest szczególnie w sposobie ich działania. Te czasomierze do prawidłowego wskazywania czasu potrzebują światła, ponieważ nie są wyposażone w żadną baterię. Jak zatem sprawdzają się w praktyce i czy rzeczywiście są tak precyzyjne? Postanowiliśmy je przetestować. Poniżej wnioski z naszego sprawdzianu.

mat partnera

Zasilanie światłem

Z początku byliśmy przekonani, że zegarek Citizen Eco Drive do prawidłowego działania potrzebują przede wszystkim światła słonecznego. Jak jednak zapewnia producent i co potwierdziło się w praktyce, równie dobrze mogą ładować się przy świetle sztucznym. Co to właściwie oznacza? Na całe szczęście nie musimy stać z podstawionym zegarkiem przy lampce. Wystarczy, że założymy zegarek na rękę i przebywamy w pomieszczeniach, gdzie włączone jest światło, chociaż w większości przypadków testowaliśmy poprawne ładowanie na zewnątrz. 

Tryb oszczędzania energii

Zegarki Citizen Eco Drive wyposażone są w tryb oszczędzania energii. Do jego włączenia wystarczy użyć jednego przycisku. Jak on działa? Po jego włączeniu zegarek nadal odmierza czas, jednak nie czyni tego w sposób widoczny. Wystarczy jednak, że wychwyci jakiekolwiek światło, aby pokazać aktualną godzinę (mogą to być np. promienie słoneczne). Trudno powiedzieć ile energii dzięki temu zaoszczędzimy. Nasz zegarek testowaliśmy przez tydzień i działał bez zarzutu, niemniej podobno szacuje się, że na jednym ładowaniu (ok. 8 godzin), zegarek potrafi działać nawet do 6 miesięcy. Przyznajemy, że ten czas nam zaimponował, nie możemy tego jednak w pełni potwierdzić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak w każdym zegarku, tak i w naszym testowanym, dużą uwagę przywiązaliśmy do jego wyglądu. To poza odmierzaniem czasu przecież jego podstawowa funkcja - musi dobrze pasować do ubioru. Postawiliśmy na klasyczny i jednocześnie dość ciekawy model Promaster, którego tarcza posiada średnicę na poziomie 44 mm. Naszym zdaniem to przyzwoity i bardzo dobrze wykonany chronometr. Wyróżnia go stalowa, solidna bransoleta oraz tarcza w kolorze czarnym. Duży plus stanowią jednocześnie większe wskazówki, dzięki czemu łatwo można odczytać godzinę nawet po zmroku. 

Czy zegarek jest wart swojej ceny?

Testowany model w większości sklepów kosztuje prawie 1000 złotych, jednak w promocji można go nabyć za mniej niż 800 zł. To dużo i mało, w zależności od tego, na co zwracamy uwagę. Trudno jednak wymagać, aby za tak dobrą jakość i zaawansowaną technologię zapłacić mniej, dlatego wydaje nam się, że jest to dobra cena w stosunku do jakości. Ogólny test wyszedł bardzo pozytywnie, dlatego też możemy śmiało polecić zegarek Citizen Eco Drive.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.