Rezystor audio to opornik elektryczny, którego zadaniem jest ograniczenie prądu przepływającego przez głośniki czy mikrofon. Obok podstawowego wskaźnika, rezystancji, ważne są również jego moc i tolerancja.
Różne parametry określa oznaczenie rezystorów. Dla poszczególnych z nich przyjmuje się odpowiedni szereg rezystorów.
Rezystory audio różnią się w zależności od wykorzystanego materiału. Każdy pokryty jest warstwą izolatora, od którego rodzaju zależy typ opornika.
Oporniki wyróżnia się także w zależności od typu montażu. Na rynku znajdziemy rezystory SMD (powierzchniowe) lub THT (rezystory przewlekane).
Rezystory metalizowane charakteryzują duża wytrzymałość elektryczna i mechaniczna. Stosuje się je najczęściej przy produkcji kolumn głośnikowych. Nowoczesne rozwiązania zakładają zastosowanie folii metalizowanej, dzięki czemu osiągają wyższe wartości rezystancji niż rezystory drutowe.
Rezystory ceramiczne stosuje się zazwyczaj w zwrotnicach kolumn głośnikowych. Charakteryzuje je duża rozpiętość i wytrzymałość w torze głośnika, tolerancja 10-20% oraz moc w zakresie 5-20 W. Dobrze oddają ciepło i są odporne na krótkotrwałe przeciążenia. Posiadają też niską znamienność parametrów funkcji czasu.
Innym typem są rezystory precyzyjne. Wykonuje się je, nawijając materiał oporowy na rurkę ceramiczną, a potem pokrywając go lakierem. Inne ich określenie to rezystory drutowe. Charakteryzują je m.in. duże rozmiary, klasy dokładności ±5% i ±10% oraz wysoka moc (10-25 W). Mają małe rezystancje znamionowe, a także świetna liniowość.
Rezystory węglowe stosuje się przy montażu przewlekanym THT. Są najpopularniejsze w sprzęcie audio o małej mocy (zakres 0,125-3 W) i tolerancji 0,1-10%.
Rezystory foliowe charakteryzuje doskonała liniowość. Stosuje się je w urządzeniach audio wysokiej klasy (np. wzmacniaczach) wymagających niskich szumów własnych i minimalnych zniekształceń dynamicznych.
W urządzeniach audio wyróżnia się także potencjometr – rezystor nastawny pełniący funkcję dzielnika napięcia. Taki opornik elektryczny reguluje m.in. poziom głośności w sprzęcie audio. Sklepy z rezystorami rozróżniają też rezystory cienko- i grubowarstwowe.
Zadaniem oporników w różnego rodzaju urządzeniach – również w sprzęcie audio – jest ograniczenie przepływającego przez nie napięcia i wydzielanego ciepła. Decyduje o tym rezystancja opornika.
Odpowiedni dobór rezystora w zależności od mocy urządzenia umożliwia jego sprawną pracę oraz zapobiega przegrzaniu. Często odgrywają one kluczową rolę w zachowaniu sprawności bardzo mocnego sprzętu. Zwykle im większy rezystor, tym większa jest jego moc znamionowa, czyli największa dopuszczalna moc, jaka może być wydzielona w postaci ciepła.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|