Zapraszamy na zawody robotów marsjańskich - Agenda European Rover Challenge 2015

PATRONAT MEDIALNY 01-09-2015, 10:00

W najbliższy weekend, w Podzamczu k. Chęcin odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. W wydarzeniu weźmie udział m.in.: Harrison „Jack” Schmitt, dwunasty i ostatni człowiek na Księżycu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Czytaj też: Ostatni człowiek na Księżycu we wrześniu w Polsce

Wydarzenie, połączone z pokazami naukowo technologicznymi oraz spotkaniami z ekspertami odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r.

Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby, naprawach serwisowych czy dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki  i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17.

W zawodach weźmie udział 27 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii. Polskę reprezentować będzie 13 zespołów.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.

Czytaj też: Dlaczego Poland can into space? Bo Polacy potrafią kombinować - wywiad z Łukaszem Wilczyńskim, organizatorem wydarzenia

Agenda wydarzenia:

Sobota, 5 września 2015 r.

  • 11:00 – 11:45 Ceremonia otwarcia zawodów European Rover Challenge 2015 (Strefa zawodów)
  • 11:45 – 12:30 Spotkanie dla mediów z gościem specjalnym, Harrisonem Schmittem
  • 12:20-12:30 Legendary Rover Team – spotkanie z konstruktorami z Politechniki Rzeszowskiej,  zwycięzcami zawodów University Rover Challenge 2015 (aula w Centrum Nauki Leonardo da Vinci)
  • 12:30 –13:30 Spotkanie z Harrisonem Schmittem - Moon – the next step (wykład tłumaczony z języka angielskiego na język polski) (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci)
  • 14:00 – 14:45 – Wykład Inny Ouvarowej dla nauczycieli nt. Biura Edukacyjnego ESA - ESERO (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci)
  • 17:00 – 18:00 Andy Weir - video rozmowa (aula Centrum Nauki Leonardo da Vinci – wykład tłumaczony z języka angielskiego na język polski).

Strefa zawodów:

10:00–18:00 rywalizacja drużyn - na torze odbywać się będą 4 konkurencje jednocześnie.

Strefa pokazów:

10:00–17:00 pokazy naukowo-technologiczne, warsztaty dla najmłodszych, eksperymenty, spotkania z robotami, warsztaty rakietowe (szczegółowy plan pokazów na stronie internetowej)

Niedziela, 6 września 2015 r.

Strefa zawodów:

10:00–14:00 rywalizacja drużyn - na torze odbywać się będą 4 konkurencje jednocześnie.

14:00 – 16:00

  • Pokazy robotów profesjonalnych wykorzystywanych w Polsce i za granicą przez policję, wojsko i straż  m.in. do rozpoznania terenu, działań ratowniczych i  pirotechnicznych.
  • Pokaz łazika Magma White, najsłynniejszego polskiego łazika komercyjnego.
  • Pokaz łazika marsjańskiego Scorpio – zwycięzcy ubiegłorocznej edycji European Rover Challenge
  • Pokaz łazika Legendary Rover – zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu University Rover Challenge.


17:00 – 18:00 Ceremonia zamknięcia zawodów, ogłoszenie wyników zawodów (Strefa zawodów)

Strefa pokazów:

10:00-17:00 – pokazy naukowo-technologiczne, warsztaty dla najmłodszych, eksperymenty, spotkania z robotami, warsztaty rakietowe (szczegółowy plan pokazów na stronie internetowej).

12:00 Start rakiety  - Rakieta należąca do koła naukowego AGH Space Systems – zwycięzców międzynarodowego konkursu CanSat Competition. Start rakiety obsługiwany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji znajdują się na stronie:

roverchallenge.eu/atrakcje/

 

Czytaj też: Zawody ERC 2015 z udziałem Andy WeiraSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.