Bruksela obawia się, że kryptowaluty takie jak Bitcoin mogą służyć terrorystom. Planowane jest zaostrzenie prawa, które zmusi platformy wymiany takich walut do kontrolowania swoich klientów.
Wczoraj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący dalszego zaostrzenia unijnego prawa w celu zapobiegania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i zwiększenia przejrzystości przedsiębiorstw. Ma to być pierwsza z serii inicjatyw wdrażających szerszy plan na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu (plan z lutego 2016) i wpisujących się w program działań przeciwko unikaniu podatków.
Elementem zaproponowanych działań jest zwalczanie ryzyka finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi walutami. Unia Europejska nie może kontrolować wirtualnych walut, ale może wpływać na firmy oferujące ich sprzedaż. czy też wymianę na waluty "tradycyjne.
W tym celu Komisja proponuje objąć platformy wymiany walut wirtualnych i dostawców kont waluty wirtualnej zakresem dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Podmioty te będą musiały z należytą starannością kontrolować swoich klientów podczas wymiany waluty wirtualnej na realną. Oznacza to, że w określonych przypadkach sprawdzana będzie tożsamość osób dokonujących wymiany, a poza tym platformy będą zgłaszać transakcje podejrzane.
Zaproponowano też przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z anonimowymi instrumentami przedpłaconymi (np. kartami przedpłaconymi). Komisja proponuje ograniczyć anonimowe płatności przy użyciu kart przedpłaconych, obniżając progi wymagające identyfikacji z 250 euro do 150 euro i zwiększając wymogi dotyczące weryfikacji klienta. Uwzględniono zasadę proporcjonalności, zwracając szczególną uwagę na fakt wykorzystywania takich kart przez osoby w trudnej sytuacji finansowej. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że władze Francji udowodniły iż karty prepaid były wykorzystywane przez terrorystów, którzy zaatakowali w Paryżu.
fot. Zach Copley (lic. CC)
Poza większą kontrolą walut wirtualnych i kart przedpłaconych, Komisja Europejska zaproponowała następujące środki.
Powyższe środki mają zapobiegać terroryzmowi. Poza tym są jeszcze propozycje dotyczące zapobiegania unikaniu podatków i praniu brudnych pieniędzy.
Przeczytaj: "Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistychKsiążka "Finansowy ninja" to przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. 544 strony praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Czytelnikowi zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Szczegółowa recepta na to, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę.* |
Proponowana aktualizacja przepisów ma być przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w ramach zwykłej procedury ustawodawczej. Jeśli kogoś interesują szczegóły, może je znaleźć w dokumencie poniżej.
Aml Directive En by Dziennik Internautów on Scribd
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|