Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zamknięcie MegaUpload bez związku z piractwem?

01-02-2012, 15:17

Gigantyczna posiadłość oraz liczne luksusowe auta twórcy witryny MegaUpload to nic w porównaniu do tego, ile mógłby zarabiać na swojej nowej usłudze - uważa TechCrunch. Czy właśnie dlatego organizacje antypirackie wymusiły zamknięcie serwisu?

Zdaniem witryny TechCrunch likwidacja MegaUpload nie miała związku z procederem piractwa, a przynajmniej nie był on kluczowym motywem działania FBI, które w połowie stycznia wkroczyło do posiadłości Kima Dotcoma, znanego również jako Kim Schmitz.

Czytaj także: Pliki użytkowników MegaUpload mogą zostać skasowane

Według informatorów witryny zespół MegaUpload przygotowywał się do uruchomienia usług MegaBox, która mogłaby zmarginalizować znaczenie popularnych organizacji antypirackich, jak RIAA czy ZAiKS. Oberwać miało się również producentom muzycznym oraz filmowym, którzy zwyczajnie przestaliby być potrzebni.

MegaBox miała być w uproszczeniu platformą, która umożliwiałaby muzykom publikowanie i sprzedaż swoich treści w internecie. W analogiczny sposób działać miało Megamovie, które z kolei przeznaczone byłoby dla twórców filmów. Do autorów materiałów trafiać miało nawet 90% przychodów ze sprzedaży, a zatem wiele pośredników po prostu mogłoby zostać wyłączonych z gry.

Rozliczenia miały się opierać o system MegaKey, który premiowałby treści najchętniej ściągane przez internautów. Obecnie znaczna część zysków z materiałów multimedialnych trafia nie do samych autorów, lecz do producentów, wydawców, a także organizacji zrzeszających twórców.

Doniesienia serwisu TechCrunch nie są zaskakujące, a ogromny nacisk organizacji "dbających o interesy twórców" mógł być po prostu ich walką o przetrwanie. Organizacje antypirackie oskarżają twórców MegaUpload o wyrządzenie strat sięgających miliarda dolarów, a w obawie przed karami funkcję udostępniania plików wstrzymał też znany serwis Filesonic.

Czytaj także: Użytkownicy serwisu MegaUpload chcą pozwać FBI


Źródło: TechCrunch


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031