Założyciel Wikileaks może być przesłuchany w sprawie gwałtu bez ekstradycji

13-03-2015, 13:29

Trzy lata temu założyciel Wikileaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru i poprosił o azyl. Zrobił tak, bo władze Szwecji nie chciały go przesłuchać bez ekstradycji. Teraz okazuje się to możliwe i szwedzcy prokuratorzy chcą przyjechać do Londynu na przesłuchanie.

Szwedzka prokuratura ogłosiła na swojej stronie, że Julian Assangę może być przesłuchany w Londynie w sprawie zarzutów o przestępstwa seksualne. Prokuratura jest też zainteresowana pobraniem próbki jego DNA. Wcześniej jednak założyciel Wikileaks musi wyrazić na to zgodę. Odpowiedni wniosek został przekazany także władzom Ekwadoru, bo to właśnie w ambasadzie Ekwadoru założyciel Wikileaks się "ukrył". 

Historia ucieczki Assange'a

Przypomnijmy w tym miejscu ciąg zdarzeń, który doprowadził do tego, że Assange zaczął się ukrywać. 

  1. W roku 2010 serwis Wikileaks opublikował serię wycieków dotyczących m.in. wojny w Afganistanie, wojny w Iraku oraz depesz dyplomatycznych.
  2. To oczywiste, że wycieki rozwścieczyły Stany Zjednoczone. Oficjalnie jednak władze USA nie ścigały Assange'a, został on natomiast oskarżony o gwałt przez władze Szwecji. Z zeznań rzekomo gwałconych kobiet wynikało, że w rzeczywistości dobrowolnie utrzymywały one kontakty z Julianem Assange, ale nie podobało im się to, że założyciel Wikileaks unikał używania prezerwatyw. 
  3. Asssange trafił do Londynu i twierdził, że władze Szwecji mogą dążyć do przekazania go władzom USA. Nie chciał jechać na przesłuchanie do Szwecji, choć wyrażał gotowość poddania się przesłuchaniu w Londynie. 
  4. W roku 2011 brytyjski sąd uznał, że Assange powinien być wysłany do Szwecji, aby przesłuchano go w sprawie przestępstw seksualnych. Później ta decyzja została potwierdzona przez Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa.
  5. W czerwcu 2012 roku Julian Assange "uciekł" brytyjskim władzom, tzn. udał się do ambasady Ekwadoru w Londynie i tam poprosił o azyl. Sytuacja do tego stopnia rozwścieczyła Brytyjczyków, że rozważali oni... szturm na ambasadę. Assange dostał swój upragniony azyl, a szturmu ostatecznie nie było. 

Assange od 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru. Nie przeszkadzało mu to w wypuszczaniu kolejnych wycieków i prowadzeniu dalszej działalności. Zamieszanie mogło mu nawet pomóc w uzyskiwaniu rozgłosu i wsparcia społecznego. Choć ciąży na nim poważny zarzut gwałtu, to często podkreśla się, że czyny Assange'a w wielu krajach nie byłyby uznane za gwałt. Sam Assange twierdził, że jest gotów poddać się przesłuchaniom, ale bał się ekstradycji do Szwecji. Trzeba tu zaznaczyć, że wycieki Wikileaks potwierdzały, iż władze Szwecji potrafią spełniać zachcianki amerykańskie (np. w kwestii działań przeciwko twórcom The Pirate Bay). 

Prokuratorzy już nie mogą czekać

Pojawia się pytanie, dlaczego prokuratorzy ze Szwecji nie mogli w 2012 roku przesłuchać Assange'a w Londynie, a teraz chcą to zrobić. Przedstawicielka prokuratury Marianne Ny tłumaczy, że powód jest prosty. Niektóre przestępstwa zarzucane Assange'owi przedawnią się w sierpniu 2015 roku (nie dotyczy to najpoważniejszego zarzutu gwałtu, który przedawni się dopiero w 2020 roku). Pozostaje pół roku na to, aby wyjaśnić sprawę i jeśli dochodzenie ma w ogóle pójść do przodu, konieczna jest podróż prokuratorów do Londynu. 

Informacje o przesłuchaniu zdominowały media, ale warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. Szwedzki Sąd Najwyższy zgodził się rozważyć odwołanie Assange'a dotyczące wcześniejszych decyzji sądów szwedzkich, które podtrzymały nakaz aresztowania założyciela Wikileaks (zob. The LocalAssange appeal to be heard by Supreme Court). Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy kwestia przesłuchania wpłynie na postępowanie przed sądem najwyższym.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy