Załatwianie spraw na ePUAP i podpisywanie Profilem Zaufanym. Oswajamy e-administrację, część 4

25-05-2015, 12:51

Platforma ePUAP ma być wspólna dla całej e-administracji, ale różne urzędy oferują na tej platformie różne usługi. Trzeba też wiedzieć, że pełne korzystanie z ePUAP wymaga czasem wyjścia poza platformę ePUAP.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje załatwianie różnych spraw przez ePUAP2.

W poprzednich odcinkach cyklu "Oswajamy e-administrację" opisywałem, jak założyć konto na ePUAP, jak wygląda wysyłanie przykładowego pisma przez ePUAP oraz jak utworzyć Profil Zaufany i do czego on służy. To było wprowadzenie do tematu e-administracji, jakby trzy pierwsze kroki. Jeśli je wykonaliście, jesteście gotowi do załatwienia wielu spraw urzędowych przez internet. Na drodze może Wam stanąć tylko jedna rzecz - Wasz urząd może nie być gotowy na e-administrację.

Teoretycznie ePUAP ma być jedną elektroniczną platformą usług administracji publicznej. Wszystkie urzędy powinny mieć skrzynkę podawczą ePUAP. To niestety nie oznacza, że przez ePAUP załatwimy wszystko, wszędzie i tak samo. Różne urzędy mogą oferować różne zestawy usług

Różne e-usługi w różnych urzędach

Najlepiej zobaczyć to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy załatwić jakąś sprawę w urzędzie w Osięcinach (wybrałem tę miejscowość w drodze losowania). Wchodzimy na ePUAP, logujemy się i wpisujemy nazwę "Osięciny". Wyświetli się lista dostępnych e-usług. 

Osięciny i ePUAP

Szału nie ma. Urząd Gminy w Osięcinach pozwala na wysłanie skargi, wniosku albo zapytania (zgodnie z art. 227 i art. 241 KPA). Jeśli będziemy chcieli skorzystać z tej usługi, to dowiemy się, że "Usługa nie dotyczy udostępniania informacji publicznej na wniosek". Dlaczego nie dotyczy? Tego nie wiem.

Całkiem inaczej będzie wyglądała lista dostępnych e-usług świadczonych w większym mieście, takim jak choćby Łódź. Mieszkańcy Łodzi mogą przez ePUAP złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia, wniosek o duplikat świadectwa szkoły podstawowej i nawet wniosek o wydanie karty wędkarskiej! W przypadku Łodzi lista usług wygląda o wiele bardziej imponująco. 

Łodź - ePUAP

W praktyce wysyłanie pism może wyglądać podobnie, jak to opisaliśmy w drugim odcinku cyklu. Często formularz wniosku zawiera pola do wpisania tytułu i treści pisma.

Pisma można podpisywać Profilem Zaufanym, czego jeszcze nie prezentowaliśmy. To nie jest trudne. Po prostu po stworzeniu pisma trzeba wybrać opcję podpisywania Profilem Zaufanym i zostaniemy poproszeni o podanie kodu, który został przesłany na e-mail (szczegóły poniżej). 

Formularz usługi na przykładzie zezwolenia na psa

Może się też zdarzyć, że wybierając określoną e-usługę, zostaniemy przerzuceni do bardziej specjalistycznego formularza. Przykładowo w Oleśnicy możemy przez internet złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymanie psa rasy uznawanej za agresywną. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowa "oleśnica psa". Wybierając pierwszy wyszukany link, zostaniemy odesłani do strony, która zawiera informacje o załatwianej sprawie (gdzie załatwiamy, ile to kosztuje, gdzie dokonać wpłaty). Na tej stronie w zielonej ramce będzie przycisk "Przejdź do formularza" i jeśli go klikniemy, zobaczymy taki formularz (można kliknąć, by powiększyć).

psy - epuap

Pewne informacje w formularzu są uzupełniane danymi z profilu. W przypadku tej e-usługi trzeba nie tylko wypełnić formularz, ale też załączyć pliki, np. skan rodowodu psa.

Podpisywanie Profilem Zaufanym

Jeśli już wszystko wypełnimy i załączymy, przechodzimy do podpisywania. Klikamy "Zapisz i przejdź dalej", następnie "Podpisz profilem zaufanym".

Profil Zaufany - podpisywanie

Po kliknięciu na miejsce przycisku "Podpisz profilem zaufanym" wskoczy nazwa naszego profilu i trzeba jeszcze kliknąć "Użyj tego profilu do podpisu". 

Użyj tego profilu do podpisu

Po kliknięciu w przycisk "Użyj tego profilu do podpisu" na miejscu przycisku wyświetli się pole do wpisania kodu przesłanego e-mailem. Po wpisaniu kodu trzeba kliknąć "Zatwierdź", a potem "Dalej". 

Zatwierdź i Dalej - ePUAP

Na koniec zostaje tylko kliknąć przycisk "Wyślij", który pojawi się na kolejnej stronie.

SEKAP, czyli śląskie klimaty

Jeszcze raz należy podkreślić, że różne urzędy mogą oferować różne usługi. Na to zróżnicowanie narzekała niedawno Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie NIK odnotowano, że wyjątkowe pod względem e-usług miasta to Dąbrowa Górnicza i Mysłowice. Oferują one swoim obywatelom ponad 100 e-usług!

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że śląskie miasta oferują swoje usługi przez system SEKAP, opracowany z myślą o śląskich urzędach. Na szczęście istnieje możliwość logowania się do SEKAP przez ePUAP. Trzeba w tym celu wejść na stronę SEKAP, wybrać logowanie przez ePUAP, potwierdzić zgodę na zasady regulaminu, podać swoje dane (wymagane imię, nazwisko i PESEL). Dopiero po powiązaniu kont SEKAP i ePUAP można zacząć załatwiać sprawy np. w Dąbrowie Górniczej. Wypełnianie i wysyłanie dokumentów będzie się odbywało poprzez SEKAP, a więc interfejs będzie nieco inny. 

CEIDG, ZUS

Platforma ePUAP umożliwia też logowanie się do pewnych usług, które mogą być bardzo przydatne, ale nie są świadczone na platformie ePUAP. Przykładem może być Platforma Usług Elektronicznych ZUS. To osobny system do załatwiania ZUS-owskich spraw, ale można się do niego logować Profilem Zaufanym ePUAP. Podobnie jest z CEiDG, a więc z ewidencją działalności gospodarczej. Można założyć firmę przez internet, korzystając z CEiDG i Profilu Zaufanego ePUAP, ale ePUAP jest w tym przypadku tylko narzędziem autoryzacji. Będziemy to omawiać w kolejnych odcinkach. 

Poprzednie teksty z cyklu "Oswajamy e-administrację":

Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje załatwianie różnych spraw przez ePUAP2.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.