Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Załatałeś Flash Playera i Adobe Readera? Styczniowe aktualizacje są już dostępne

09-01-2013, 22:45

Adobe wciąż nie uporał się z dwuletnią luką w Shockwave, która pozwala na zdalne wykonanie kodu. Udostępnił jednak świeży pakiet aktualizacji dla innych swoich produktów.

robot sprzątający

reklama


Firma Adobe, podobnie jak Microsoft, opublikowała wczoraj biuletyny zabezpieczeń:

  • APSB13-01 usuwa lukę w oprogramowaniu Flash Player i środowisku AIR (Adobe Integrated Runtime). Luka ta umożliwia atakującemu przejęcie kontroli nad podatnym systemem i występuje na różnych platformach - szczegóły w tabeli poniżej.
  • APSB13-02 likwiduje w sumie aż 27 różnych luk w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat. Najpoważniejsze z nich pozwalają na zdalne wykonanie złośliwego kodu, poprawki nie należy więc bagatelizować.

Ranking ważności poprawek udostępnionych przez Adobe

Co do rankingu ważności, to według zaleceń Adobe łatki oznaczone jedynką należy zainstalować najszybciej, jak się da. Z instalacją „dwójek” możemy poczekać nawet miesiąc (firma nie odnotowała ataków z wykorzystaniem łatanych podatności). „Trójki” instalujemy według własnego uznania.

Luka w Shockwave nadal straszy

Nie tylko Microsoft - wydając poprawki - pomija luki, które wymagają załatania. W przypadku Adobe na uwagę zasługuje znana od dwóch lat usterka w programie Shockwave Player, który de facto jest wtyczką podobną do Flash Playera, tyle że coraz rzadziej wykorzystywaną w przeglądarkach. Aby sprawdzić, czy mamy ją na swoim komputerze, wystarczy odwiedzić stronę Adobe. Jeżeli mamy, to mamy też problem, o którym w grudniu przypomniał US-CERT.

Chodzi o to, że Shockwave wykorzystuje własną wersję środowiska wykonawczego Flash zamiast zainstalowanego globalnie. Umożliwia to atakującemu wykonanie dowolnego kodu na poziomie uprawnień użytkownika, który odtworzy specjalnie spreparowaną zawartość. Atakujący może w ten sposób zainstalować w systemie starszą (bardziej podatną na atak) wersję Flash Playera.

Dlaczego luki wciąż nie załatano? Wiebke Lips, rzeczniczka prasowa Adobe, argumentuje, że firma nie odnotowała dotąd żadnego ataku z wykorzystaniem tej podatności, nie jest więc ona tak niebezpieczna, jak się wydaje. Wiele wskazuje na to, że w lutym doczekamy się jednak odpowiedniej aktualizacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Adobe, Bitdefender



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik