Załatałeś Flash Playera i Adobe Readera? Styczniowe aktualizacje są już dostępne

09-01-2013, 22:45

Adobe wciąż nie uporał się z dwuletnią luką w Shockwave, która pozwala na zdalne wykonanie kodu. Udostępnił jednak świeży pakiet aktualizacji dla innych swoich produktów.

Firma Adobe, podobnie jak Microsoft, opublikowała wczoraj biuletyny zabezpieczeń:

  • APSB13-01 usuwa lukę w oprogramowaniu Flash Player i środowisku AIR (Adobe Integrated Runtime). Luka ta umożliwia atakującemu przejęcie kontroli nad podatnym systemem i występuje na różnych platformach - szczegóły w tabeli poniżej.
  • APSB13-02 likwiduje w sumie aż 27 różnych luk w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat. Najpoważniejsze z nich pozwalają na zdalne wykonanie złośliwego kodu, poprawki nie należy więc bagatelizować.

Ranking ważności poprawek udostępnionych przez Adobe

Co do rankingu ważności, to według zaleceń Adobe łatki oznaczone jedynką należy zainstalować najszybciej, jak się da. Z instalacją „dwójek” możemy poczekać nawet miesiąc (firma nie odnotowała ataków z wykorzystaniem łatanych podatności). „Trójki” instalujemy według własnego uznania.

Luka w Shockwave nadal straszy

Nie tylko Microsoft - wydając poprawki - pomija luki, które wymagają załatania. W przypadku Adobe na uwagę zasługuje znana od dwóch lat usterka w programie Shockwave Player, który de facto jest wtyczką podobną do Flash Playera, tyle że coraz rzadziej wykorzystywaną w przeglądarkach. Aby sprawdzić, czy mamy ją na swoim komputerze, wystarczy odwiedzić stronę Adobe. Jeżeli mamy, to mamy też problem, o którym w grudniu przypomniał US-CERT.

Chodzi o to, że Shockwave wykorzystuje własną wersję środowiska wykonawczego Flash zamiast zainstalowanego globalnie. Umożliwia to atakującemu wykonanie dowolnego kodu na poziomie uprawnień użytkownika, który odtworzy specjalnie spreparowaną zawartość. Atakujący może w ten sposób zainstalować w systemie starszą (bardziej podatną na atak) wersję Flash Playera.

Dlaczego luki wciąż nie załatano? Wiebke Lips, rzeczniczka prasowa Adobe, argumentuje, że firma nie odnotowała dotąd żadnego ataku z wykorzystaniem tej podatności, nie jest więc ona tak niebezpieczna, jak się wydaje. Wiele wskazuje na to, że w lutym doczekamy się jednak odpowiedniej aktualizacji.


Źródło: Adobe, Bitdefender
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930