Załatałeś Flash Playera i Adobe Readera? Styczniowe aktualizacje są już dostępne

09-01-2013, 22:45

Adobe wciąż nie uporał się z dwuletnią luką w Shockwave, która pozwala na zdalne wykonanie kodu. Udostępnił jednak świeży pakiet aktualizacji dla innych swoich produktów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma Adobe, podobnie jak Microsoft, opublikowała wczoraj biuletyny zabezpieczeń:

  • APSB13-01 usuwa lukę w oprogramowaniu Flash Player i środowisku AIR (Adobe Integrated Runtime). Luka ta umożliwia atakującemu przejęcie kontroli nad podatnym systemem i występuje na różnych platformach - szczegóły w tabeli poniżej.
  • APSB13-02 likwiduje w sumie aż 27 różnych luk w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat. Najpoważniejsze z nich pozwalają na zdalne wykonanie złośliwego kodu, poprawki nie należy więc bagatelizować.

Ranking ważności poprawek udostępnionych przez Adobe

Co do rankingu ważności, to według zaleceń Adobe łatki oznaczone jedynką należy zainstalować najszybciej, jak się da. Z instalacją „dwójek” możemy poczekać nawet miesiąc (firma nie odnotowała ataków z wykorzystaniem łatanych podatności). „Trójki” instalujemy według własnego uznania.

Luka w Shockwave nadal straszy

Nie tylko Microsoft - wydając poprawki - pomija luki, które wymagają załatania. W przypadku Adobe na uwagę zasługuje znana od dwóch lat usterka w programie Shockwave Player, który de facto jest wtyczką podobną do Flash Playera, tyle że coraz rzadziej wykorzystywaną w przeglądarkach. Aby sprawdzić, czy mamy ją na swoim komputerze, wystarczy odwiedzić stronę Adobe. Jeżeli mamy, to mamy też problem, o którym w grudniu przypomniał US-CERT.

Chodzi o to, że Shockwave wykorzystuje własną wersję środowiska wykonawczego Flash zamiast zainstalowanego globalnie. Umożliwia to atakującemu wykonanie dowolnego kodu na poziomie uprawnień użytkownika, który odtworzy specjalnie spreparowaną zawartość. Atakujący może w ten sposób zainstalować w systemie starszą (bardziej podatną na atak) wersję Flash Playera.

Dlaczego luki wciąż nie załatano? Wiebke Lips, rzeczniczka prasowa Adobe, argumentuje, że firma nie odnotowała dotąd żadnego ataku z wykorzystaniem tej podatności, nie jest więc ona tak niebezpieczna, jak się wydaje. Wiele wskazuje na to, że w lutym doczekamy się jednak odpowiedniej aktualizacji.


Źródło: Adobe, Bitdefender


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.