Załamanie rozmów IBM z Sun Microsystems

06-04-2009, 07:25

Warte 7 miliardów dolarów przejęcie w branży IT stanęło pod znakiem zapytania. Problemem okazały się pieniądze.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Trwające od zeszłego miesiąca rozmowy pomiędzy IBM a Sun Microsystems odnośnie przejęcia tej drugiej firmy załamały się. Osoby bliskie negocjacjom poinformowały, że powodem braku zgody jest cena, jaką IBM zaoferował - 7 miliardów dolarów. Władze firmy Sun tę propozycję odrzuciły. I to pomimo, że IBM chciał za każdą akcję zapłacić o 89 centów więcej, niż jest ona warta.

Giełda w Nowym Jorku jest przekonana, że dla Suna jest to bardzo dobra oferta. Od kiedy wiadomo, że prowadzone są rozmowy (18 marca), kurs akcji firmy wzrósł z 4,97 do 8,49 dolarów.

Dla obu firm załamanie się rozmów nie jest dobrą informacją. Dla Suna rozmowy z IBM były właściwie jedynym sposobem na uratowanie firmy, która konsekwentnie traci udziały w rynku komputerowym. Dla IBM z kolei zakup ten stanowił poważną podporę w jej konkurowaniu z największą firmą branży - Hewlettem-Packardem.

Analitycy cytowani przez agencję Reuters nie mają wątpliwości, że IBM znacznie mniej ucierpi w sytuacji, gdyby nie doszło do porozumienia. Firma nie zajmuje się bowiem jedynie sprzedażą komputerów - posiada też w swojej ofercie oprogramowanie, rozwiązania IT dla firm czy też outsourcing usług finansowych.

Sun Microsystems jest w trudnej sytuacji. Spadające przychody i zyski nie są najlepszą reklamą dla potencjalnego kupca. Jak do tej pory IBM jako jedyny okazał zainteresowanie zakupem. Gdyby na horyzoncie pojawili się kolejni, Sun musiałby się liczyć z niższą ceną, niż obecnie oferuje mu IBM. Wtedy jednak firma mogłaby mieć już nóż na gardle.


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag Sun Microsystemstag IBM
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.