Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zaginęło dziecko? Zadzwoń pod 116 000

06-03-2009, 09:14

Bezpłatny numer interwencyjny 116 000 przeznaczony jest do spraw związanych z zaginięciem dzieci. Numer działa w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

robot sprzątający

reklama


Pod numer 116 000 mogą dzwonić rodzice i opiekunowie zaginionych dzieci, same zaginione dzieci oraz wszystkie osoby, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Infolinię obsługują, przez 24 godziny na dobę, specjaliści z fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

- Poszukujemy zaginionych, zbieramy i analizujemy sygnały od informatorów, weryfikujemy je i - w razie uzasadnionej konieczności - przekazujemy policji. Włączamy w poszukiwania media, organizacje pozarządowe oraz inne służby na terenie całego kraju i - w razie potrzeby - na całym świecie - mówi jedna osób z pracujących w fundacji.

Platformę technologiczną wraz z obsługą techniczną numeru udostępniła bezpłatnie Telekomunikacja Polska, która ponosi także część kosztów prowadzenia linii.

Grupa numerów 116 (czyli 116 000 - numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci, 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 - telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych) to grupa ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym, stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej. Numer został przydzielony w 9 krajach Unii Europejskiej. Polska jest szóstym krajem członkowskim, w którym uruchomiono usługę 116 000.

Podobna inicjatywa zaowocowała kilka lat temu powstaniem numeru 0 801 24 70 70, pod którym specjaliści fundacji przyjmują zgłoszenia zaginięcia, pomagają rodzinom zaginionych w poszukiwaniach, udzielają porad prawnych, socjalnych i wsparcia psychologicznego zaginionym i ich rodzinom. TP nie pobiera od fundacji opłat za korzystanie z tego numeru.

Każdego roku policja notuje około 15 tys. zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą. Zaginięcia dzieci i młodzieży stanowią około 30% wszystkich spraw. Spośród zgłoszeń notowanych w ciągu roku przez policję około 120 zaginięć dotyczy dzieci do 7 roku życia, około 800 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 3600 zaginięć dzieci w wieku 13-17 lat (dane ze strony: Policja.pl). Większość spraw, dzięki szybkiemu nagłośnieniu oraz współpracy różnych służb i instytucji (policji, Itaki, straży pożarnej, mediów, społeczności lokalnej), udaje się wyjaśnić w ciągu kilku godzin od zaginięcia dziecka.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E