Przedstawiciele klubów opowiedzieli się we środę w Sejmie za uchwaleniem zmian Kodeksu karnego wprowadzających karalność stalkingu - uporczywego, złośliwego nagabywania (także za pośrednictwem internetu i SMS-ów), które może wywołać poczucie zagrożenia. Za takie czyny ma grozić kara do trzech lat więzienia.
reklama
Według zapisów rządowego projektu karze do trzech lat więzienia podlegać będzie osoba, która poprzez uporczywe nękanie wzbudza u ofiary poczucie zagrożenia lub "istotnie narusza jej prywatność". Nękanie to może być prowadzone na przykład poprzez wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej SMS-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.
Taka kara ma grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, np. poprzez zamawianie na jego koszt towarów oraz tworzenie, bez jego wiedzy, kont osobistych na portalach społecznościowych.
W trakcie prac legislacyjnych komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach sprecyzowała, że przestępstwo polegające na wykorzystaniu wizerunku lub danych osobowych innej osoby powinno polegać na podszywaniu się pod tę osobę.
W projekcie przewidziano, że w przypadku, gdy sprawca w wyniku nękania doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, grozić mu będzie nawet do 10 lat więzienia. Pomysłodawcy zmian przyjęli, że ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Stalking - uporczywe nękanie - będzie karalne nawet trzema latami więzienia
PAP
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*