Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Za dużo oprogramowania w firmach

30-03-2011, 13:38

Firmy posiadają więcej oprogramowania niż potrzebują do prowadzenia biznesu. Średnio 20% aplikacji jest niepotrzebnych. Jednocześnie w większości dużych firm istnieje potrzeba modernizacji oprogramowania - wynika z zestawienia "Application Landscape Report" przygotowanego przez Capgemini i Hewlett Packard

Application Landscape Report to pierwszy roczny raport Capgemini na temat środowiska wykorzystania aplikacji IT w firmach na świecie. Z przeprowadzonego badania wynika, że miliony aplikacji w przedsiębiorstwach europejskich i amerykańskich są przestarzałe i nie dostarczają firmom wartości biznesowej.

Wywiady z CIO i liderami IT w firmach w Stanach Zjednoczonych i Europie ujawniły, że:

  • 85% z nich twierdzi, że portfel ich aplikacji potrzebuje racjonalizacji;
  • prawie 60% przedsiębiorstw posiada "więcej" lub "dużo więcej" aplikacji, niż jest to potrzebne do prowadzenia biznesu;
  • jedynie 4% badanych stwierdziło, że każdy system IT, jaki wykorzystują, jest kluczowy dla ich biznesu;
  • połowa zgodziła się, że do 50% wykorzystywanych przez nich aplikacji jest przestarzała;
  • 61% firm przechowuje "na wszelki wypadek" wszystkie dane pomimo upływu ich ważności;
  • 56% dużych firm twierdzi, że połowa lub więcej z ich aplikacji IT jest opracowana na zamówienie;
  • tylko 13% twierdzi, że zespoły rozwoju i utrzymania aplikacji są zsynchronizowane, a 48% z nich uważa, że zespoły te synchronizują się do 50% czasu lub mniej.

>>> Czytaj: Co druga firma w Polsce korzysta z nielegalnego oprogramowania

Modernizacja portfela aplikacji może oznaczać dodatkowe fundusze na rozwój firmy wygenerowane przez IT. Sama liczba aplikacji – nawet do 10 tys. dla globalnych przedsiębiorstw – w połączeniu z szacowanym wzrostem średniej ilości danych o 5% miesięcznie oznacza, że zarządzanie aplikacjami staje się wyzwaniem. Co więcej, przenoszenie aplikacji w chmurę rodzi potrzebę systematycznego i sprawnego zarządzania wymianą aplikacji.

Raport, oprócz rosnącej wagi tematu, wskazuje również na bariery w skutecznym zarządzaniu aplikacjami w przedsiębiorstwach. Wśród nich wymieniane są m.in.: koszty rezygnacji ze starego oprogramowania i brak natychmiastowego zwrotu środków, opór wobec zmian wynikający z kultury korporacyjnej danej firmy, brak wykwalifikowanych programistów mogących zająć się migracją danych ze starych aplikacji oraz najważniejsza bariera – aplikacje nie są postrzegane jako kluczowy priorytet w firmach.

Wnioski z raportu "Application Landscape Report" oparto o analizy, ankiety i pogłębione wywiady z blisko 100 liderami IT w firmach, zarówno w całej Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Benelux, Francja i Hiszpania), jak i Stanach Zjednoczonych, począwszy od małych (poniżej 1000 pracowników), a skończywszy na globalnych przedsiębiorstwach (zatrudniających ponad 100 tys. pracowników).

>>> Czytaj: Firmy wydają milion dolarów tygodniowo na zabezpieczenie poufnych informacji


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Capgemini



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING