Podatnicy PIT zostali pozbawieni odliczenia wydatków na nowe technologie. Od 1 października zmieniły się przepisy potrzebne do skorzystania z tej ulgi. Ustawodawca dostosował do nich ustawę o CIT, pomijając podatników PIT.
Od 1 października przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych utracili możliwość korzystania z ulgi na nowe technologie odliczanej w rocznym zeznaniu od podstawy opodatkowania. W tym dniu weszła w życie nowa ustawa o zasadach finansowania nauki, do której odwołują się przepisy podatkowe w konstrukcji ulgi na nowe technologie. Mimo że ten sam mechanizm odliczenia obowiązuje zarówno w ustawie o CIT, jak i ustawie o PIT, ustawodawca dostosował do nowych regulacji o finansowaniu nauki (Dz.U. z 2010 r. nr 96, poz. 615) wyłącznie tę pierwszą ustawę.
Co prawda, jak DGP pisało wcześniej, ulga ta jest wykorzystywana w znikomy sposób, to jednak pozbawienie podatników PIT możliwości jej zastosowania jest nierównym traktowaniem względem prawa. Przypomnijmy, że z ulgi na nowe technologie skorzystało w 2009 roku zaledwie 15 przedsiębiorców PIT i 25 rozliczających CIT.
Ulga, która miała na celu zwiększenie aktywności inwestowania w nowe procesy i produkty, w stosunku do podatników PIT nie działa. Nie może więc tym bardziej promować zaawansowanych rozwiązań technicznych i zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce.
Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Z ustawy o PIT znika ulga na nowe technologie
Magdalena Majkowska
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*