Z sieci do więzienia za ściąganie plików

GazetaPrawna.pl 04-09-2010, 13:05

Okradani wydawcy i producenci programów komputerowych już nie czekają na policję. Sami wyszukują i wyłapują internetowych złodziei. Zatrudniają specjalistów od informatyki śledczej, uruchamiają specjalne boty przeszukujące sieć i doprowadzają sprawy do samego końca: ukarania pirata.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Metoda na piratów okazuje się prosta. Specjalnie zatrudnieni łowcy wyszukują w sieci nielegalnie udostępniane pliki. Gdy takie znajdą, za pomocą stworzonego w tym celu oprogramowania wychwytują numery IP komputera, z którego je wrzucono do internetu.

– Nie mogę zdradzić żadnych szczegółów naszego narzędzia, ale zapewniam, że coraz bardziej je unowocześniamy wraz z rozwojem techniki – mówi tajemniczo szef Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej Mariusz Kaczmarek.

Zdobyte numery IP wydawcy przekazują policji, żądając wszczęcia postępowania. Albo - jak firmy ze Szwajcarii i Niemiec - składają do sądu wnioski o zobowiązanie providerów do udostępnienia im danych użytkowników, którzy złamali prawo. To pozwala zapukać bezpośrednio do drzwi piratów. Nieoficjalnie wiadomo, że tylko w tym roku w ten sposób udało się dotrzeć w Polsce do tysiąca osób.

– Większość spraw staramy się zakończyć drogą ugody, coraz częściej sami piraci decydują się na dobrowolne poddanie się karze – przyznaje Jan Bałdyga ze Związku Producentów Audio-Video.

– Szacuje się, że nielegalna jest ponad połowa oprogramowania dostępnego w Polsce – mówi Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance, organizacji zajmującej się walką z piractwem komputerowym. Jak obliczył ZPAV, straty firm fonograficznych zrzeszonych w tej organizacji od maja to ponad 3 mln zł. Dystrybutorzy filmowi swoje straty wyceniają na 380 mln zł rocznie.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Z sieci do więzienia za ściąganie plików

Sylwia Czubkowska

gazeta prawnaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ZPAVtag piractwotag piracitag informatyka śledczatag BSA
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.