Z "adapterami" jest bezpieczniej

14-09-2018, 23:19

W ostatnich latach wzrosła świadomość znaczenia cyberbezpieczeństwa dla rozwoju firm. Stało się tak dzięki nagłośnieniu wielu przypadków wycieku danych. Sytuacja jednak wcale nie wygląda różowo. W raporcie z badań, które w tym roku przeprowadziła Marsh & McLennan Agency, ujawniono, że piętą Achillesa przedsiębiorców jest zrozumienie samych zjawisk i mechanizmów powodujących zagrożenia.

Umiejętne radzenie sobie z zagrożeniami, w tym również cybernetycznymi, może mieć znaczący wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Według wydanego na początku tego roku raportu „Zarządzanie ryzykiem a rozwój w erze innowacji”, zaledwie 60% wyższego szczebla menedżerów zarządzających ryzykiem uznało, że z zagrożeniami niesionymi przez innowacje radzi sobie dobrze lub bardzo dobrze. Tę grupę ankietowanych nazwano „adapterami”.

Przewaga „adapterów" nad pozostałymi przedstawicielami badanej społeczności ujawnia się w kilku obszarach:

  • Od samego początku angażują się w procesy innowacyjne, uczestnicząc w nich przez cały okres trwania. Dwukrotnie częściej (w sensie statystycznym) zgłaszają własne uwagi do projektów, jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji.
  • Podejmują wiele działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka towarzyszącego wprowadzaniu innowacji.
  • Dbają o sensowną równowagę między spodziewanymi korzyściami a ryzykiem towarzyszącym nowym inicjatywom.
  • Stale poszerzają swoje umiejętności i kompetencje. Promują nowe narzędzia usprawniające procesy innowacyjne.
  • Monitorują i oceniają efektywność zarządzania ryzykiem, wykorzystując równolegle kilka różnych metodologii. Więcej niż połowa z nich zwraca się do podmiotów niezwiązanych z firmą prosząc o obiektywną ocenę swoich kompetencji w zarządzaniu ryzykiem

Zgodnie z wypowiedzią Jasona Petta, lidera zajmującego się w PwC ryzykiem, wprawdzie organizacje wykorzystują potencjał nowych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja i internet rzeczy, to jednak zaniedbują zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem. Jedynie “adapterzy” stanowią tu chlubny wyjątek.

Źródło: Bitdefender


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031