Xbox Music już jutro, także na iOS i Androida. Microsoft olał użytkowników Windows 7

15-10-2012, 09:07

Xbox Music to muzyczna usługa Microsoftu, która wystartuje jutro. Ma ona oferować zarówno odtwarzanie utworów online, jak i utwory do kupienia i pobrania. Ta usługa wzmocni również Windowsa 8, ale niestety nie będzie w pełni dostępna dla użytkowników Windows 7.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wielu Czytelników DI może pamiętać, że Microsoft próbował już swoich sił jako dostawca usługi muzycznej dla urządzeń mobilnych. Tymi urządzeniami były odtwarzacze Zune, które okazały się spóźnioną i nieudaną odpowiedzią na iPody od Apple. Z czasem stało się jasne, że podczas gdy Microsoft próbował atakować rynek iPodów, Apple szła w stronę smartfonów iPhone i to był właściwy kierunek.

Wczoraj Microsoft ogłosił wprowadzenie nowej usługi muzycznej, która nie nawiązuje do nieudanego Zune'a. Będzie ona wykorzystać wypróbowany już potencjał Xboksa, który nie służy tylko do gier. Rok temu Microsoft rozszerzył Xbox Live o usługi telewizyjne, a teraz pora na muzyczną usługę Xbox Music.

Xbox Music zadebiutuje od jutra na Xboksach, a od 26 października będzie dostępna na urządzeniach z Windowsem 8. Mówiąc najogólniej, ma to być kompleksowa usługa muzyczna, zastępująca wiele innych usług. Jak tłumaczy Yusuf Mehdi z Microsoftu, można sobie wyobrazić użytkownika, który najpierw odkrywa nową piosenkę, słuchając radia internetowego (np. Pandora), potem wykupuje subskrypcję w Spotify, by jeszcze jej posłuchać, wreszcie decyduje się na zakup pliku w sklepie online. Te wszystkie usługi ma zastąpić Xbox Music.

Czytaj: Młodzież słucha muzyki na YouTube. Poza tym liczy się radio

Microsoft podpisał umowy zarówno z wielkimi, jak i niezależnymi wytwórniami. Katalog dostępnej muzyki ma obejmować 30 mln utworów, a więc będzie jednym z największych dostępnych online. Usługa ma też umożliwiać słuchanie muzyki na różnych urządzeniach, nawet na urządzeniach z iOS i Androidem, choć nie od razu.

W odtwarzaczu Xbox Music, który będzie preinstalowany na Windowsie 8, dostępne będą bezpłatne usługi muzyczne, w tym również usługi wyświetlające reklamy. Za niecałe 10 dolarów miesięcznie lub 100 dolarów rocznie użytkownik będzie mógł wykupić usługę Xbox Music Pass, która pozwoli na przeniesienie kolekcji muzyki do chmury zaraz po zalogowaniu. Jest to usługa podobna do iTunes Match.

Oczywiście w usłudze Microsoftu nie zabraknie sklepu, który pozwoli nabyć muzykę na własność.

Sonda
Brak wsparcia dla Xbox Music na Windows 7 to...
  • dobra decyzja Microsoftu, trzeba iść do przodu
  • niegrzeczność Microsoftu wobec klientów
  • coś, co mnie nie obchodzi
wyniki  komentarze

Nie dla Windowsa 7

Niestety, jak zauważył The Verge, posiadacze Windowsa 7 oraz Windows Phone 7 będą musieli korzystać ze starego klienta Zune. W ten sposób będą oni mieli dostęp do kolekcji muzyki z Xbox Music, ale nie do pełnego zestawu funkcji. Przykładowo darmowy streaming oraz funkcje chmurowe pozostaną dla nich niedostępne.

O ile nowe usługa jest naprawdę ciekawa, o tyle brak wsparcia dla popularnego i udanego Windowsa 7 wydaje się, dziwny, nieuzasadniony. Czasem na rynku bywa tak, że różnice wynikające z nowego sprzętu nie pozwalają na oferowanie pełnej funkcjonalności nowego produktu. W tym przypadku chodzi jednak o usługę chmurowo-muzyczną, która z pewnością mogłaby działać na urządzeniach z Windowsem 7. Niedostarczanie tej usług z "lenistwa" albo z chęci napędzenia sprzedaży nowej wersji powinno być dla konsumentów sygnałem ostrzegawczym.

Poniżej film prezentujący usługę Xbox Music.

Czytaj: Pro-music, czyli jak przemysł muzyczny zniechęca do kupowania muzykiSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.