Wyszukiwarka wewnętrzna

13-05-2008, 05:42

Niemal każda nieco bardziej złożona strona internetowa posiada, a przynajmniej powinna posiadać, wewnętrzną wyszukiwarkę. Jest to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na sprawne i szybkie znajdowanie informacji zawartych na stronie, warto więc przypomnieć kilka podstawowych zasad związanych z jego stosowaniem.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początek uściślijmy: wyszukiwarka wewnętrzna to takie narzędzie, które pozwala przeszukiwać zawartość konkretnego serwisu, a nie zasoby całego internetu. Wydawałoby się, że jest to sprawa oczywista, ale niezupełnie. Można spotkać serwisy, które z poziomu swoich stron pozwalają korzystać z popularnych wyszukiwarek (np. Google). Rozwiązanie takie samo w sobie nie jest błędem, ale pod warunkiem, że użytkownik wyraźnie widzi jaki jest obszar poszukiwań i że zadana fraza będzie szukana w obrębie interesującej go strony, a nie wśród całego Internetu.

Nie szukaj "Szukaj"!

Okno wyszukiwarki wewnętrznej powinno być dobrze widoczne na każdej podstronie serwisu. Istotne jest aby wyszukiwarka zawsze wyglądała tak samo i była w tym samym miejscu. Najczęściej charakterystyczne okienko "Szukaj" jest umieszczane na górze strony, na przykład w prawym górnym rogu. Samo korzystanie z opcji wyszukiwania musi być dla użytkownika proste i intuicyjne. Jeżeli zastosujemy standardową konstrukcję, gdzie mamy pole wyszukiwania (warto by było odpowiednio szerokie), a obok formularza przycisk "Szukaj", to zbędne będzie umieszczanie obok dodatkowych opisów.

Ważną kwestią jest możliwość szukania zaawansowanego. Jeżeli serwis jest złożony i ma bardzo dużo podstron czy informacji, to takie rozszerzenie jest konieczne. W zależności od charakteru serwisu należy dać użytkownikowi możliwość wyszukiwania według najpopularniejszych kryteriów. W przypadku serwisów informacyjnych takimi kryteriami mogą być: data powstania informacji, autor, tytuł itp. W przypadku sklepów internetowych te kryteria będą inne, na przykład: zakres cen, kategoria towaru, nazwa, producent itp. Jeżeli stosujemy wyszukiwanie zaawansowane warto pomyśleć o krótkiej pomocy jak korzystać z wyszukiwarki. Wielu autorom stron wydaje się to zbędne, ale praktyka pokazuje, że nie każdy internauta potrafi korzystać z takich narzędzi.

Osobna sprawa, ale bardzo istotna, to sposób prezentowania wyników wyszukiwania. Powinny być one tak prezentowane, aby najwyżej znajdowały się najbardziej trafne pozycje (sortowanie malejące). Oczywiście jeżeli stosujemy sortowanie zaawansowane, to decydujący wpływ na pozycje ma wybrane kryterium wyszukiwania. Nie wolno zapominać o informowaniu użytkownika ile pozycji zostało znalezionych. Jeżeli wyników wyszukiwania jest dużo i nie mieszczą się na jednej stronie (należy zastosować mechanizm stronicowania, czyli przechodzenia do kolejnych podstron z prezentowanymi wynikami), to taka informacja jest dla użytkownika bardzo cenna.

Drobiazgi są ważne

Przy stosowaniu wyszukiwarki wewnętrznej warto pamiętać o kilku użytecznych "drobiazgach", które znacznie poprawiają komfort korzystania z niej. Wyszukiwarka powinna przeszukiwać całą zawartość serwisu: nie tylko strony, ale i dokumenty (np. PDF). W wynikach wyszukiwania powinna znajdować się wpisana przez użytkownika fraza – jeżeli ktoś szuka intensywnie i wpisuje różne frazy, to może nie pamiętać co dokładnie wpisał przed chwilą.

Wyszukiwarka wewnętrzna znacznie podnosi komfort użytkowania i należy ją stosować praktycznie zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z nieco bardziej rozbudowanym serwisem. A gdy już ją stosujemy, to pamiętajmy o podstawowych zasadach wymienionych wyżej. Wtedy nasi użytkownicy na pewno nie poczują się zagubieni.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.