Wysyłamy PIT przez internet - po co nam UPO i co warto o nim wiedzieć

06-03-2013, 11:00

Niezależnie od tego, jaką drogą wysyłasz PIT, dowód wypełnienia tego obowiązku musisz zachować przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożyłeś zeznanie. Jeżeli skorzystałeś z usług Poczty Polskiej, takim dowodem będzie potwierdzenie nadania listu poleconego. Wysyłając PIT online, musisz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

W Dzienniku Internautów pokazywaliśmy już krok po kroku, jak wypełnić formularz interaktywny i wysłać PIT przez internet, używając programu Adobe Reader. Ostatnim etapem składania deklaracji online jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru, w skrócie UPO. Na prośbę Czytelników omawiamy tę kwestię szerzej.

Wysłanie PIT-a nie jest równoznaczne z jego złożeniem

Jak czytamy na stronie e-deklaracje.gov.pl, UPO jest wydawane przez system teleinformatyczny administracji podatkowej dopiero po zweryfikowaniu struktury logicznej, poprawności danych oraz autentyczności złożonych dokumentów.

Czytaj także: Skorzystaj ze wstępnie wypełnionego PIT-a PFR w programie e-pity i rozlicz się w 5 minut!

Po wysłaniu poprawnie wypełnionego formularza podatnik otrzymuje numer referencyjny, generowany automatycznie przez system e-Deklaracje. Można dzięki niemu sprawdzić status złożonego dokumentu. W przypadku pozytywnej weryfikacji zostanie wyświetlony status:

200 – Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO

Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO) jest dokument wyświetlany po naciśnięciu przycisku „Pobierz UPO” na interaktywnym formularzu Weryfikacja Statusu Wysyłanego Dokumentu Elektronicznego. Przycisk ten pojawia się wyłącznie dla dokumentów, które otrzymały status 200. Wszystkie inne komunikaty świadczą o niezłożeniu dokumentu lub dalszym jego przetwarzaniu!

Poniżej zamieszczamy wzór prawidłowego formularza UPO systemu e-Deklaracje:

Wzór prawidłowego formularza UPO - dokument wyświetlony w PDF

Dokument wyświetlony w PDF (kliknij w obrazek, aby zobaczyć powiększoną wersję)

Wzór prawidłowego formularza UPO - dokument wyświetlony w XML

Dokument wyświetlony w XML (kliknij w obrazek, aby zobaczyć powiększoną wersję)

Kilka słów o terminowości

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) służy dwóm celom:

  1. zapewnia integralność złożonych dokumentów,
  2. stanowi dowód i potwierdza termin ich złożenia.

Rozliczyć się z fiskusem za rok 2012 możemy do 30 kwietnia br. Wśród pytań i odpowiedzi, które Ministerstwo Finansów przygotowało z myślą o podatnikach składających PIT-y online, znajdziemy również kilka porad dla notorycznych spóźnialskich.

Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a potwierdzenie otrzymam na drugi dzień, to będzie ono złożone w terminie?

Takie zeznanie zostanie uznane za złożone w terminie pod warunkiem, że przejdzie weryfikację i otrzyma status 200. Czekanie ze złożeniem PIT-a przez internet na ostatnią chwilę jest obarczone ryzykiem nieotrzymania UPO w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a system dopiero na drugi dzień poinformuje mnie o błędzie, to niezłożenie zeznania w terminie będzie usprawiedliwione?

Ministerstwo Finansów zapewnia, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, odradza jednak wysyłanie PIT-ów na ostatnią chwilę.

Jak już pisaliśmy, UPO traktowane jest na równi z podbitym przez pocztę dowodem nadania listu poleconego, a także potwierdzeniem złożenia PIT-a bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Należy je zachować do zakończenia okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożyliśmy zeznanie. W przypadku deklaracji za rok 2012 stosowną dokumentację należy zachować do końca 2018 roku.

Zobacz także:
PIT 2012: Jak wypełnić PIT - krok po kroku
PIT 2012: Jak wysłać PIT przez internet - krok po kroku
PIT 2012: Jak skorzystać z ulgi na internet
PIT 2012: Jak korzystać z programu e-Deklaracje Desktop


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy