Wyścig po częstotliwości LTE bez emocji

Forsal.pl 10-06-2010, 08:25

Operatorzy komórkowi w Polsce bez entuzjazmu przystąpią do konkursu o częstotliwości umożliwiające świadczenie usług w technologii LTE.

W tym miesiącu Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić przetarg na częstotliwości 2,6 GHz umożliwiające oferowanie usług w technologii LTE (Long Term Evolution), która ma być następcą 3G i umożliwić operatorom komórkowym oferowanie przepływności mobilnego internetu na poziomie 100 Mbit/s. Sami operatorzy wypowiadają się jednak z rezerwą o możliwościach nowej technologii. Bo choć są zainteresowani częstotliwościami 2,6 GHz (bo to dobro rzadkie), to według nich ich pozyskanie nie pozwoli im specjalnie poprawić pozycji rynkowej. Tak wynika przynajmniej z ich wypowiedzi podczas debaty, jaka została zorganizowana w redakcji Dziennika Gazety Prawnej.

- Z punktu widzenia operatora na dzień dzisiejszy trudno znaleźć nowe usługi, które przy okazji wprowadzenia tej technologii można byłoby zaoferować klientom końcowym i generować dodatkowe przychody – uważa Wojciech Muszyński, dyr. departamentu strategii w Polkomtelu.

Maciej Zengel, dyrektor ds. projektów korporacyjnych z Telekomunikacji Polskiej, przypomniał, że do 2023 roku operatorzy będą jeszcze spłacać opłaty koncesyjne za UMTS, co czyni ich bardziej ostrożnymi w przypadku planowanego przetargu. Z naszego punktu widzenia obecnie lepiej koncentrować się na technologii UMTS, która się rozwija i umożliwia oferowanie prędkości 21 Mbit/s czy 42 Mbit/s i tak naprawdę LTE na dziś niewiele te parametry może poprawić – podkreśla Maciej Zengel.

- Nie postrzegam LTE jako technologii, która może dokonać przełomu. W dodatku nie jest pewne, na ile i w jakiej cenie będą dostępne terminale dla klientów obsługujące tę technologię, a które operatorzy musieliby subsydiować – stwierdził Jacek Niewęgłowski z zarządu Playa.

Więcej w Forsal.pl: Wyścig po częstotliwości LTE nie wywołuje w Polsce dreszczy podniecenia

Marek Jaślan

Forsal.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy