Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wykorzystanie szerokopasmowych łączy w UE

14-11-2006, 17:54

Tylko dwa na dziesięć (23%) europejskich gospodarstw domowych posiada szerokopasmowe łącze, ale już niemal połowa posiada komputer - wynika z badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. W naszym kraju szerokopasmowy dostęp do internetu ma jedynie 13% Polaków.

Badanie objęło prawie 30 000 respondentów z 25 państw Unii Europejskiej oraz Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Zgodnie z wynikami Eurobarometru w 14 krajach Unii Europejskiej poziom penetracji komputerów jest na poziomie poniżej 50%. Najniższy poziom penetracji komputerów PC odnotowano w Grecji i Portugalii - wynosi on odpowiednio 33% i 34%, a najwyższy (ponad 70%) - w Holandii, Szwecji i Danii. W Polsce komputery posiada 41% gospodarstw domowych.

Analiza uwzględniająca dane demograficzne pokazuje silny związek pomiędzy wielkością gospodarstwa domowego a posiadaniem komputera. Im większe gospodarstwo domowe, tym częściej znajduje się w nim komputer osobisty. W nowych państwach członkowskich widać również wyraźny związek pomiędzy poziomem zurbanizowania i posiadaniem komputerów. Im większe miasto, tym bardziej prawdopodobne, że gospodarstwo domowe posiada komputer PC.

Holandia, Szwecja i Dania mają najwyższy odsetek gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu. W Finlandii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii ponad 50% gospodarstw domowych ma połączenie z internetem w domu. Oprócz Słowenii, pozostałe nowe państwa członkowskie oraz Grecja i Portugalia znajdują się najniżej w rankingu.

Wśród 25 państw członkowskich UE szerokopasmowe łącze do internetu posiada 23% wśród gospodarstw domowych. Z kolei wąskopasmowy dostęp do internetu jest obecny u 16% badanych. Najwyższą pozycję w rankingu dostępu do szerokopasmowego internetu ma Holandia- 62% gospodarstw posiada szybkie łącze. Na dalszych pozycjach znajdują się Dania, Szwecja i Finlandia. Najgorzej wypada w tym zestawieniu Grecja - tylko 2% greckich gospodarstw domowych posiada dostęp do szerokopasmowego internetu. To mniej niż w państwach europejskich nie będących członkami Unii Europejskiej. W naszym kraju stały dostęp do internetu ma 13% Polaków - wynika z raportu.

W grupie 25 państw członkowskich 80% połączeń szerokopasmowych to ADSL, a tylko 17% stanowi połączenie kablowe.

Dlaczego Europejczycy nie decydują się częściej na szerokopasmowy internet?

40% gospodarstw domowych posiadających wolne łącze nie chce zmiany ponieważ albo mieszkańcy tych gospodarstw są zadowoleni z prędkości łącza dial-up, albo nie korzystają z internetu wystarczająco dużo. Innym często wymienianym powodem jest cena szybkiego łącza (jest to przeszkodą dla 22% pytanych). Natomiast 14% europejskich gospodarstw domowych wskazuje, że w ich okolicy nie ma dostępu do szerokopasmowych łączy. Z kolei 13% gospodarstw domowych planuje założyć szerokopasmowy internet w przeciągu dwóch miesięcy.

W większości państw objętych badaniem, ponad połowa gospodarstw domowych nie ma połączenia z internetem w domu. Najczęściej wymienianym powodem jest brak zainteresowania internetem. Z kolei w Estonii, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i na Łotwie najczęstszą odpowiedzią był brak urządzenia umożliwiającego połączenie z internetem.

Pełny raport z wynikami sondażu Eurobarometr dostępny jest na stronie: http://ec.europa.eu/

Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 -01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: TNS OBOP