Wyjazd do USA bez wizy - na czym polega program Visa Waiver?

17-12-2019, 14:01

Zwiedzanie oraz wyjazdy w celach biznesowych do Stanów Zjednoczonych wiązały się ze staraniami się o wizę. Czasochłonne wypełnianie dokumentów, opłaty skarbowe oraz istnienie obawy o przydzielony zbyt krótki czas pobytu to problemy z którymi zmagał się każdy chętny wyjechać do Ameryki.

wyjazd do usa bez wizy

Duża ilość odmów (ponad 3%) sprawiała, że Polska nie należała do strefy Ruchu Bezwizowego. Wszystko zmieniło się w tym roku po analizie danych za poprzedni okres, który wskazał możliwość przystąpienia do programu Visa Waiver. Na czym program polega oraz czy wszyscy mogą jechać bez wizy do USA?

Czym jest program Visa Waiver?

Utworzony program Ruchu Bezwizowego, czyli Visa Waiver, polega na możliwości legalnego wjazdu do USA dla krajów, które do niego należą. Aby Polska mogła dołączyć wymagane było spełnienie warunku obniżenia do 3% odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych. Osoby, które starały się o ten rodzaj, nie są już zobligowane do ich posiadania. Maksymalny czas pobytu w Stanach to 90 dni.

Niestety należy zwrócić uwagę, że nie każdy może skorzystać z opcji bezwizowej. Wyjazdy, które mają na celu podjęcie pracy lub nauki nadal wymagają starań o wizę. Oprócz Polski w Visa Waiver uczestniczą kraje takie jak: Hiszpania, Włochy, Portugalia, czy też Niemcy.

Czy podróżujący w ramach Visa Waiver Program mają dodatkowe obowiązki?

Program bezwizowy, mimo możliwości legalnego wjazdu na teren USA, nakłada obowiązki, które pozbawiają całkowitej swobody. Warunkiem jest posiadanie obywatelstwa Państwa, które należy do programu oraz jego aktualny paszport, zgodny z wymaganiami VWP.

Dodatkowo, każdy zainteresowany podróżą, musi zarejestrować wniosek o wyjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, po czym oczekiwać na pozytywne jego rozpatrzenie.

Opłata za rejestrację, ważna przez 2 lata, to koszt 14 dolarów. Jeśli podanie zostanie odrzucone nadal jest możliwość ubiegania się o tradycyjną wizę. Ponadto przylatując do USA, należy posiadać bilet powrotny nie przekraczający 90 dni lub bilet na dalszą podróż, a także odpowiednią ilość środków pieniężnych, którą powinno się okazać w punkcie imigracyjnym podczas kontroli.

Jakie sytuacje pozwalają na skorzystanie z VWP?

Brak wiedzy w temacie programu bezwizowego prowadzi do nieprawdziwych opinii na jego temat. Jedną z nich jest stwierdzenie, że VWP znosi granice na wzór Unii Europejskiej. Niestety do USA nie można polecieć w dowolnym momencie, a także nie wystarczy sam dowód osobisty.

Dodatkowo istnieją tylko cztery przypadki w których można polecieć bezwizowo, są to m.in. cele służbowe ( konferencje, spotkania naukowe), cele turystyczne (odwiedzenie rodziny bądź znajomych), występy kulturalne (amatorskie) za które nie otrzymuje się wynagrodzenia oraz podróż przez USA jako cel tranzytowy.

Mimo wielu entuzjastycznych opinii, Program Visa Waiver nie jest doskonały z powodu wielu barier i braku swobody podróżowania. Jednak wbrew przeciwnościom warto pochylić się nad wymaganiami i skorzystać z możliwości legalnego i zdecydowanie tańszego wyjazdu.

Więcej informacji o ruchu bezwizowym znajdziesz na Estavisa.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Visa Waivertag do USA bez wizy
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: