W znacznym stopniu z programami partii nie mogą zapoznać się osoby niewidome. Podobno jest to najgorszy wynik jaki kiedykolwiek przedstawiły wyniki badania Fundacji Widzialni. I choć obecnie przewodniczymy w Unii Europejskiej, pod tym względem i tak jesteśmy na poziomie Malty czy Cypru.
reklama
Fundacja Widzialni oceniła serwisy w oparciu o międzynarodowy standard dostępności W3C, rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową. Badaniu zostały poddane elementy stron internetowych najbardziej wpływające na dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych, m.in. kontrast serwisu, poprawność kodu HTML, odpowiedniki tekstowe dla elementów graficznych, tytuły podstron. W sumie pod uwagę wzięto 13 elementów i oceniono w skali od 2 do 5.
Jednym z najważniejszych elementów serwisu, wykonanego zgodnie ze standardem jest poprawne opisanie elementów graficznych i animowanych. Dzięki tym opisom osoby korzystające z programów czytających, do których należą głównie osoby niewidome, mogą swobodnie odczytywać zawartość serwisu. W zaskakująco wielu z przebadanych serwisów ten element nie był dostatecznie dopracowany.
Kuleje również opisywanie pól formularzy - nie we wszystkich serwisach były odpowiednio przygotowane, a w niektórych wypadkach nie było ich w ogóle. Niepoprawnie opisany formularz zapytania, kontaktu itp. jest bezużyteczny dla osób posługujących się programami czytającymi. Wiele serwisów posiadało nieprawidłową hierarchię nagłówków i błędny kod HTML.
- Partie polityczne w sposób ewidentny zaniedbały i pominęły osoby niepełnosprawne. Wynik badania nie pozostawia złudzeń. Żaden z przebadanych serwisów nie jest nawet w najmniejszym stopniu dostosowany do standardów. W badaniu przeprowadzonym przez naszą Fundację dwa lata temu wynik był o wiele lepszy. W dobie Facebooka, Twittera i kampanii, która w dużej części przeniosła się do internetu, niedostępność stron internetowych budzi największe zdziwienie. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jeden z najgorszych wyników badań jakie do tej pory wykonaliśmy - tłumaczy Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.
Oceny wystawione serwisom głównych partii politycznych:
Nie najlepiej wypadła także strona Państwowej Komisji Wyborczej, którą oceniono podobnie jak większość stron partii politycznych, na 2.
W badaniu 27 serwisów parlamentów krajów członkowskich UE Polska otrzymała ocenę niedostateczną wraz z ośmioma innymi krajami. Wynik badania nie napawa optymizmem, ponieważ jedynie jeden serwis spełnia minimalne wymagania dostępności. Na wyróżnienie zasłużył serwis austriacki.
Oceny wystawione na podstawie badania:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|