Wybory: strony partii politycznych nie są dostępne dla wszystkich

13-09-2011, 14:00

W znacznym stopniu z programami partii nie mogą zapoznać się osoby niewidome. Podobno jest to najgorszy wynik jaki kiedykolwiek przedstawiły wyniki badania Fundacji Widzialni. I choć obecnie przewodniczymy w Unii Europejskiej, pod tym względem i tak jesteśmy na poziomie Malty czy Cypru.

Sonda
Czy partie polityczne zapomniały o osobach niepełnosprawnych w sieci?
 • tak
 • nie
 • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Fundacja Widzialni oceniła serwisy w oparciu o międzynarodowy standard dostępności W3C, rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową. Badaniu zostały poddane elementy stron internetowych najbardziej wpływające na dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych, m.in. kontrast serwisu, poprawność kodu HTML, odpowiedniki tekstowe dla elementów graficznych, tytuły podstron. W sumie pod uwagę wzięto 13 elementów i oceniono w skali od 2 do 5.

Czytaj też: Wybory prezydenckie: Tragiczna dostępność stron kandydatów

Jednym z najważniejszych elementów serwisu, wykonanego zgodnie ze standardem jest poprawne opisanie elementów graficznych i animowanych. Dzięki tym opisom osoby korzystające z programów czytających, do których należą głównie osoby niewidome, mogą swobodnie odczytywać zawartość serwisu. W zaskakująco wielu z przebadanych serwisów ten element nie był dostatecznie dopracowany.

Kuleje również opisywanie pól formularzy - nie we wszystkich serwisach były odpowiednio przygotowane, a w niektórych wypadkach nie było ich w ogóle. Niepoprawnie opisany formularz zapytania, kontaktu itp. jest bezużyteczny dla osób posługujących się programami czytającymi. Wiele serwisów posiadało nieprawidłową hierarchię nagłówków i błędny kod HTML.

Strona internetowa PO otrzymała najwięcej punktów w badaniu partii
fot. - Strona internetowa PO otrzymała najwięcej punktów w badaniu partii
- Partie polityczne w sposób ewidentny zaniedbały i pominęły osoby niepełnosprawne. Wynik badania nie pozostawia złudzeń. Żaden z przebadanych serwisów nie jest nawet w najmniejszym stopniu dostosowany do standardów. W badaniu przeprowadzonym przez naszą Fundację dwa lata temu wynik był o wiele lepszy. W dobie Facebooka, Twittera i kampanii, która w dużej części przeniosła się do internetu, niedostępność stron internetowych budzi największe zdziwienie. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jeden z najgorszych wyników badań jakie do tej pory wykonaliśmy - tłumaczy Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Oceny wystawione serwisom głównych partii politycznych:

 • Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – 2
 • Polska Jest Najważniejsza (PJN)– 2
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – 2
 • Ruch Poparcia Palikota (RPP) – 2
 • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 2
 • Platforma Obywatelska (PO) – 3

Nie najlepiej wypadła także strona Państwowej Komisji Wyborczej, którą oceniono podobnie jak większość stron partii politycznych, na 2.

Polska na tle innych krajów

W badaniu 27 serwisów parlamentów krajów członkowskich UE Polska otrzymała ocenę niedostateczną wraz z ośmioma innymi krajami. Wynik badania nie napawa optymizmem, ponieważ jedynie jeden serwis spełnia minimalne wymagania dostępności. Na wyróżnienie zasłużył serwis austriacki.

Oceny wystawione na podstawie badania:

 • 5 – Austria
 • 4 – Irlandia, Grecja
 • 3 – Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Włochy, Dania, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Bułgaria, Portugalia, Słowacja, Luksemburg, Łotwa
 • 2 – Estonia, Litwa, Malta, Belgia, Polska, Węgry, Cypr, Rumunia, Słowenia

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930