Wybiorą najdostępniejsze serwisy w Polsce

24-01-2011, 22:44

Po raz trzeci zostanie wybrana Strona Internetowa bez Barier, która dzięki odpowiedniemu wykonaniu będzie dostępna także dla niepełnosprawnych, niedowidzących i niewidzących.

Trzecia edycja konkursu została zorganizowana przez Fundację Widzialni wraz z Uniwersytetem Śląskim oraz europosłem Rafałem Trzaskowskim. Konkurs ma za zadanie docenić strony projektowane „bez barier” oraz zachęcić innych do zmian. Do poprzednich dwóch edycji zgłoszono ponad 200 stron WWW.

>> Czytaj też: "Widzialni" przeprowadzą audyty stron instytucji publicznych

Sonda
Czy konkurs Fundacji Widzialni przyniesie oczekiwany skutek?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Głównymi przyczynami niedostępności serwisów jest to, że narzędzia internetowe niewystarczająco wspierają dostępność, a twórcy stron internetowych są nieświadomi istnienia lub nie rozumieją podstawowych jej aspektów. Należy zwracać uwagę m.in. na możliwość zmiany czcionki lub kontrast.

Serwisy będą oceniane w dwóch kategoriach: serwis administracji publicznej oraz serwis komercyjny. W ostatniej edycji w pierwszej kategorii zwyciężył serwis Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, w drugiej natomiast - strona Punktu Opiekuńczo-Edukacyjnego POZYTYWKA.

Zwycięzca poprzedniej edycji - strona Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze
fot. - Zwycięzca poprzedniej edycji - strona Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze
Według danych GUS i raportu statystycznego IAB Polska z 2008 roku z internetu korzysta 176 tys. osób niewidomych i niedowidzących, 1,24 mln daltonistów, ponad 100 tys. osób głuchych i prawie 2 mld niepełnosprawnych ruchowo. Cyfrowe wykluczenie dotyczy także prędkości połączenia internetowego, które dla ponad 4 mln internautów nie przekracza 144 kb/s.

>> Czytaj też: Niepełnosprawni nigdzie nie polecą

Zgłoszenia do konkursu Strona Internetowa bez Barier przyjmowane są do 15 maja 2011 r. Do konkursu przystąpić może każdy, a udział w nim jest bezpłatny. Finał konkursu odbędzie się 17 czerwca podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni. Konferencja będzie miała miejsce w Auli Głównej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930