Wybieramy wideodomofon do domu jednorodzinnego - jaki będzie najlepszy?

29-04-2021, 11:09

Domofon z możliwością przesyłania obrazu to dziś standard w nowych inwestycjach jednorodzinnych. Dzięki rozwojowi technologii wideodomofony są dziś w zasięgu niemal każdego. Najbardziej podstawowe modele kupimy już za kilkaset złotych. Jak wybrać funkcjonalny wideodomofon o dobrym stosunku ceny do jakości?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak zbudowane są wideodomofony?

Budowa domofonu jest bardzo prosta i składa się z trzech podstawowych elementów:

  • Panel zewnętrzny, z kamerą, mikrofonem i głośnikiem. Montuje się go przy furtce lub bramie, zawiera też przycisk dzwoniący do mieszkania.
  • Panel wewnętrzny – w nowoczesnych modelach to po prostu monitor, na którym wyświetlany jest obraz z kamery umieszczonej w panelu zewnętrznym. Na panelu znajduje się mikrofon oraz głośnik. Starsze modele mogą być także wyposażone w słuchawkę, znaną z tradycyjnych domofonów. 
  • Mechanizm otwierający, czyli elektrozaczep (rygiel elektromagnetyczny) oraz zasilacz. Po naciśnięciu przycisku otwarcia drzwi, rygiel odblokowuje bramę lub furtkę na określony, zaprogramowany wcześniej czas. 

Wideodomofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Wybieramy wideodomofon do domu jednorodzinnego – jaki będzie najlepszy?

W ofertach sklepów z elektroniką znajdziemy analogowe lub cyfrowe wideodomofony, które transmitują dane z wykorzystaniem okablowania (wideodomofony przewodowe) lub bez.

Nowoczesne wideodomofony mogą działać bezprzewodowo i korzystać z domowego WiFi. 

Komunikacja bezprzewodowa jest szczególnie praktyczna. Operując cyfrowym obrazem, podgląd z kamery można sprawdzić również na innych urządzeniach, w tym na smartfonie czy tablecie. Współczesne technologie to także możliwość automatycznego zapisu obrazu z kamer, np. w przypadku wystąpienia sytuacji nietypowej. Rozwiązania te pozwalają prowadzić historię wejść i wyjść, nierzadko wykorzystują również dodatkowe zabezpieczenia biometryczne: rozpoznawanie twarzy czy otwieranie bramy odciskiem palca. Te funkcjonalności przydają się szczególnie w biurach i obiektach przemysłowych. W typowym użytku domowym wystarczające będą podstawowe funkcje, które oferują modele wideodomofonów za kilkaset złotych.

Dlaczego potrzebuję wideodomofonu?

Wideodomofon to nie tylko duża wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Rozwiązania te są szczególnie potrzebne wszędzie tam, gdzie nie możemy kontrolować strefy wejścia, np. przez okno w przedpokoju. Kamera o odpowiednio szerokim kącie widzenia umieszczona w obudowie panelu zewnętrznego pokaże na przykład, czy na posesję próbuje się dostać listonosz, czy może kilka osób, których wcale nie chcemy wpuścić do domu. Warto zwrócić uwagę na modele wideodomofonów z kamerą noktowizyjną, która umożliwi podgląd obszaru wejściowego również w ciemności. W standardowym wyposażeniu wielu produktów znajdują się dodatkowe diody doświetlające twarz osoby dzwoniącej.  

Gdzie kupić wideodomofon i na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto porównać funkcjonalności produktów różnych producentów. Można to wygodnie zrobić, korzystając z oferty sklepów internetowych, takich jak np. Eltrox: https://www.eltrox.pl/, który udostępnia szeroki przekrój wideodomofonów. Znajdziemy tu proste modele z najważniejszymi funkcjonalnościami, jak również dedykowane dużym obiektom, obsługujące kilka paneli zewnętrznych i wewnętrznych. Eltrox to także szeroki wybór akcesoriów do wideodomofonów oraz innych urządzeń tworzących automatykę domową.   Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wideodomofontag nowptag nols
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.