Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszystko o werbenach

24-05-2022, 12:50

Ładna werbena to przyciągająca wzrok roślina jednoroczna, która ma tęczę kolorów i przyniesie pszczoły i motyle do Twojego ogrodu. W tym artykule przeczytasz jak uprawiać, przycinać i rozmnażać werbenę?

Wszystko o werbenach

Żywe i kolorowe rośliny mają małe, jasnozielone lub niebieskozielone liście. Małe kwiaty w olśniewających odcieniach bieli, różu, czerwieni, fioletu i błękitu pojawiają się przez długi czas w najgorętszych miesiącach. 

Istnieje wiele odmian, w tym: werbena patagońska, wytrzymała, ciągnąca się roślina okrywowa z olśniewającymi, bogatymi fioletowymi kwiatostanami; Werbena karłowata, rewelacyjna roślina okrywowa z pachnącymi, jasnymi kwiatami przez wiele miesięcy.

Werbena świetnie nadaje się do masowego sadzenia jako roślina okrywowa lub roślina rabatowa w słonecznym ogrodzie. Efektownie prezentuje się również w doniczce lub wiszącym koszu. Niektóre odmiany mają pokrój zwisający, podczas gdy inne są bardziej wyprostowane. Werbena to fantastyczna roślina do przyciągania pożytecznych owadów do Twojego ogrodu. Motyle to uwielbiają! Z pewnością będzie różnorodność tej odpornej, małej rośliny, która będzie pasować do Twojego ogrodu. 

Jak sadzić i uprawiać werbenę?

Na blogu porady-dzialkowe.pl szczegółowo podajemy informacje na temat tego jak sadzić i pielęgnować werbeny. W skrócie należy:

  1. Wybierz lokalizację w pełnym słońcu.
  2. Posadź roślinę werbeny w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie lub w doniczce lub wiszącym koszu z dobrą mieszanką doniczkową i kryształami zatrzymującymi wodę. 
  3. Usuń zużyte kwiaty, aby zachęcić do dłuższego kwitnienia.

Wszystko o werbenach

Uprawa werbeny z nasion

Werbeny jednoroczne są zazwyczaj rozmnażane z nasion w tacach wypełnionych dobrej jakości mieszanką do hodowli nasion. W sklepie znajdziesz szeroki wybór nasion werbeny.

Dbanie o werbenę

Chociaż werbena jest odporna na suszę, regularne głębokie podlewanie raz w tygodniu w okresie letnim poprawi kwitnienie. Uważaj, aby nie zamoczyć liści. Stosowanie dobrej jakości nawozu o kontrolowanym uwalnianiu wiosną i ponownie po przycięciu pomoże utrzymać mocną i zdrową roślinę, wytwarzając mnóstwo kolorowych kwiatów. 

Choroby i szkodniki atakujące werbenę

Mączniak prawdziwy jest najczęstszą chorobą dotykającą tę mało wytrzymałą roślinę. Często jest to spowodowane zbyt gęstym posadzeniem werbeny; obfitym podlewaniem i wilgocią. Potraktuj roślinę organicznym środkiem grzybobójczym i pamiętaj o oczyszczeniu wszystkich martwych liści lub łodyg wokół rośliny, aby zapobiec ponownej infekcji. 

Uważaj na ślimaki i ślimaki, szczególnie po deszczu. Pułapki na ślimaki są świetnym, bezpiecznym rozwiązaniem, a jeśli pijesz kawę, zachowaj fusy z kawy i posyp nimi rośliny jako barierę, aby nie ucztowały na twoich cennych roślinach.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag werbenatag uprawa roślin