Wszystko o próchnicy

24-04-2019, 08:02

Na próchnicę cierpi obecnie naprawdę bardzo wiele osób – nie tylko dzieci, ale także dorośli. Wpływa na to wiele różnorodnych czynników, które z łatwością można wyeliminować z naszego życia, aby zapobiec powstawaniu i rozwojowi choroby, jaką jest próchnica.

Przyczyny powstawania próchnicy

Próchnicę wywołują bakterie, które namnażają się w naszej jamie ustnej w zastraszającym tempie. W naszej buzi znajduje się naprawdę ogromna ilość bakterii – nie wszystkie jednak są tymi „złymi”, które szkodzą naszym zębom. Tylko niektóre wywołują chorobę, jaką jest próchnica. Pożywką dla nich są głównie cukry – dlatego też nie bez przyczyny mówi się dzieciom, żeby nie jadły słodyczy, bo będą miały brzydkie zęby. Jest w tym nieco prawdy. Oczywiście nie wszyscy, którzy jedzą słodkie przekąski będą zmagać się z próchnicą. Kluczem do posiadania zdrowych zębów jest bowiem przede wszystkim ich prawidłowa higiena i pielęgnacja całej jamy ustnej.

Zapobieganie próchnicy

Co robić, aby nie nabawić się próchnicy? Jest kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci w utrzymaniu Twoich zębów w zdrowym stanie. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, które wdrożone w życie dadzą nam cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednia higiena. Starajmy się myć zęby zawsze rano i wieczorem, a najlepiej także po każdym posiłku. Przy szczotkowaniu zębów skupmy się nie tylko na zewnętrznej ich części. Wyczyśćmy dokładnie również wewnętrzną ich stronę. Nie zapominajmy również o języku – na nim również pozostaje wiele resztek jedzenia, a one doprowadzają do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Oczyśćmy dobrze również przestrzenie pomiędzy naszymi zębami. W zakamarkach bowiem również ukrywają się resztki pokarmu. Niewyczyszczenie ich to prosty sposób do nabawienia się próchnicy. Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie pomiędzy naszymi zębami, możemy wykorzystać kilka sposobów - nić dentystyczna, szczoteczka międzyzębowa, irygator dentystyczny. Dwie pierwsze propozycje to tańsze opcje, trzecia będzie zdecydowanie droższa i bardziej profesjonalna. Jeśli jednak nie chcemy decydować się od razu na irygator, to nic dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa z pewnością wystarczą. Warto pamiętać, że każdy z nas powinien odpowiednio oczyszczać zakamarki między zębami. Wiele osób uważa bowiem, że nić dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa to opcje tylko i wyłącznie dla osób, które noszą aparat ortodontyczny. Jest to mylne przekonanie. Nawet bez aparatu ortodontycznego w naszej jamie ustnej jest bardzo wiele miejsc, które trudno jest wyczyścić za pomocą standardowej szczoteczki do zębów.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.