Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszędzie więcej Halloween... także w internecie

29-10-2010, 13:08

W tym roku więcej firm ma oferty na Halloween i więcej dzieci odważy się prosić o cukierki. Również w internecie widać więcej oznak świadczących o tym, że Polacy są zainteresowani tym coraz popularniejszym zwyczajem i próbują zrobić na nim interes.

robot sprzątający

reklama


Dzień Halloween przypada na 31 października. Zwyczaj ten kojarzymy najczęściej z kulturą amerykańską, ale obchodzenie Halloween jest popularne także w Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce zwyczaj pojawił się pod koniec ubiegłego wieku. Coraz rzadziej mówi się o nim jak o nowince.

Halloween wciąż jest dla nas nieco egzotyczne. Nietypowe w naszej kulturze jest łączenie zabawy i motywów związanych ze śmiercią. Wzrost popularności Halloween wydaje się jednak nieuchronny. Ten zwyczaj, podobnie jak zwyczaje bożonarodzeniowe, świetnie łączy się ze współczesną kulturą konsumpcji. Jest to okazja to tworzenia specjalnych ofert, zmieniania wystrojów wystaw, sprzedawania różnych gadżetów itd. A jak na Halloween reagują dostawcy internetowych usług i treści?

Straszne nagranie od producenta syntezatora IVONA
fot. - Straszne nagranie od producenta syntezatora IVONA

Przestrasz znajomych

Nowy zwyczaj chętnie wykorzystają dostawcy różnego rodzaju e-kartek, serwisów z życzeniami itd. Do "straszenia" znajomych przez internet mogą też zachęcać dostawcy innych usług, którzy przygotują "straszne" aplikacje.

Przykładem takiego działania może być aplikacja producenta syntezatora mowy IVONA, który już po raz drugi przygotował stronę na Halloween - www.ivona.com/halloween.

Aplikacja dostępna na wspomnianej stronie pozwala użytkownikowi na stworzenie "strasznego nagrania" , na którym wampir wypowiada zadane słowa. Taką "kartkę" można przesłać do swoich znajomych e-mailem lub za pośrednictwem sieci społecznościowych. To coś więcej niż zabawa. Serwis ukazuje możliwości wykorzystania usługi IVONA SaaS w usługach internetowych oraz możliwości tworzenia nowych charakterystycznych głosów syntezatora mowy. Serwis IVONA Halloween działa w języku polskim i w dwóch wariantach angielskiego (amerykańskim i brytyjskim).

Mobilne Halloween

W erze mobilnej rewolucji nie mogą pozostać bezczynni twórcy aplikacji dla smartfonów. Na czas Halloween przygotowywane są programy pozwalające np. na odtwarzanie strasznych dźwięków, przerabianie fotografii, odliczanie czasu do Halloween, zapoznawanie się z faktami dotyczącymi zwyczaju itd. Osobną grupę stanowią animacje, skórki, tematy oraz gry na Halloween.

Przykładem udanego produktu tego typu może być Angry Birds Halloween, czyli specjalna edycja wciągającej gry Angry Birds dla systemu iOS. Oprócz świni i ptaków są w niej także dynie. Dostęp do gry jest płatny. Poszukiwaczy darmowych aplikacji na iPhone może zainteresować Halloween Sound Box, czyli źródło strasznych dźwięków.

Facebook: aplikacje na Halloween
fot. - Facebook: aplikacje na Halloween

>>> Czytaj: Internauci też obchodzą Wszystkich Świętych

Interesującą propozycją dla użytkowników Androida jest Halloween Planner, aplikacja ułatwiająca przygotowanie przyjęcia na Halloween, zawierająca listę 180 przedmiotów, które mogą się przydać. Oczywiście bez problemu da się znaleźć halloweenowe gry na Androida.

Jeśli nie mamy smartfona, a marzy nam się drobna aplikacja w przeglądarce na komputerze, to dobrym wyjściem będzie sięgnięcie po iGoogle. Zyskujący popularność w Polsce Facebook także oferuje aplikacje na Halloween. Niektóre z nich mają po kilkaset tysięcy użytkowników. 

Pajęczyna z kleju

Kolejny element e-rynku związanego z Halloween to udostępnianie treści poradnikowych. W Polsce nadal nie da się zaobserwować, aby tworzono strony ściśle związane z Halloween (a dzieje się tak np. w przypadku świąt wielkanocnych). W internecie anglojęzycznym takie strony funkcjonują od dawna i oprócz porad zawierają wskazówki bezpieczeństwa dla dzieci.

Polscy internauci znajdą jednak wiele porad w serwisach o charakterze poradnikowym, np. Tipy.pl oferuje porady w zakresie przygotowania krwawych palców (potrawa na Halloween) lub stroju, który pozwoli przebrać się za pająka.

Specjalną stronę na Halloween przygotował serwis Spryciarze.pl. Dzięki filmom zgrupowanym pod adresem www.spryciarze.pl/halloween dowiemy się, jak zrobić pajęczynę z kleju, dymiącą dynię, duchy na wodzie albo straszną grafikę. To jedna z ciekawszych ofert poradnikowych w polskiej sieci.

Uwaga!

Niestety można być pewnym, że cyberprzestępcy nie zapomną o Halloween. Dlatego nie warto pobierać i instalować wszystkiego, co znajdziemy w sieci. Co prawda, nasz komputer może stać się prawdziwym zombie, ale wcale nie będzie to zabawne.

Halloween - parada sprzedawców

Redaktorzy Dziennika Internautów po przyjrzeniu się e-ofertom związanym z Halloween mogą powiedzieć, że w tym roku w polskim internecie o wiele łatwiej znaleźć takie oferty niż w roku ubiegłym. Jest to jednak spostrzeżenie czysto subiektywne, oparte na luźnej obserwacji. 

Widać też ruch w e-handlu. W chwili pisania tego tekstu na Allegro trwa ponad 2,1 tys. aukcji, które w tytule mają słowo "halloween". Część z nich dotyczy książek i filmów, ale zdecydowana większość to oferty gadżetów i strojów dla dzieci i dorosłych. W aukcjach z gadżetami pada po kilka lub kilkanaście ofert kupna.

W porównywarkach cen bez problemu znajdziemy dziesiątki produktów nawiązujących w nazwie do Halloween. Większa część z nich to perfumy, filmy i książki. Stroje i gadżety da się znaleźć, choć nie tak łatwo, jak na Allegro. Wygląda na to, że handlowcy sprzedający dziwaczne przedmioty w większym stopniu polegają na aukcjach niż na tradycyjnych sklepach.

Halloween wydaje się też świetnym momentem na promowanie e-usług dla zmarłych. To nie żart. Pojawili się już usługodawcy, którzy oferują e-nagrobki, e-maile wysyłane po śmierci i kreatywne trumny. Memento mori, konsumencie.

>>> Czytaj: e-Usługi także dla zmarłych

Poniżej porada - jak zrobić straszne zdjęcie:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag zwyczajetag rozrywkatag internaucitag halloween