WP: Upada mit bezpłatnych studiów
Wirtualna Polska zapytała swoich użytkowników, czy w Polsce istnieje nieodpłatne szkolnictwo wyższe. Na podstawie wyników sondy oraz zamieszczonych pod nią komentarzy internautów, powstał obszerny raport, z którego wynika, że w naszym kraju nie ma takiej formy kształcenia.
64 procent osób biorących udział w ankiecie serwisu Praca Wirtualnej Polski zadeklarowało, że musiało płacić za swoje studia. Największa grupa ponosiła koszty związane ze studiami zaocznymi lub wieczorowymi (35 proc.). Studenci najczęściej podkreślali, że wybierają ten sposób kształcenia, by jak najszybciej się usamodzielnić i zyskać niezbędne w zawodzie doświadczenie.
Za zdobycie tytułu magistra płacą także studenci prywatnych uczelni (15 proc. ankietowanych) oraz studenci "stacjonarni", którzy nie zaliczyli jakiegoś egzaminu, serii wykładów lub ćwiczeń. Ci ostatni muszą ponieść w związku z tym wymagane przez uczelnie koszty. Opłaty tzw. warunków deklarowało 14 proc. biorących udział w sondzie (dla porównania, osób, które deklarowały otrzymywanie stypendiów było tylko 2 proc.).
Blisko 1/3 ankietowanych (29 proc.) wyznało, że studiowało za darmo, na państwowej uczelni, zaś 5 proc. nie studiowało wcale. W ankiecie wzięło udział ponad 5200 osób.
Szczegóły znajdziecie w raporcie serwisu Praca WP.