Wolność panoramy obroniona. Raport Redy przyjęty!

09-07-2015, 15:10

Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji "pirackiej" europosłanki Julii Redy, który może być początkiem reformy praw autorskich w UE. Udało się przy okazji obronić tzw. wolność panoramy.

Dziś Parlament Europejski pracował nad tzw. raportem Redy, czyli nad projektem rezolucji, który ma otwierać drogę do modernizacji praw autorskich w Unii Europejskiej. Raport europosłanki z Partii Piratów jest uważany za dość postępowy, ale mógł być w trakcie prac zmieniony w taki sposób, jakiego nie życzyliby sobie zwolennicy złagodzenia praw autorskich.

Zaledwie dziś rano pisaliśmy, że istniało zagrożenie dla tzw. wolności panoramy, czyli prawa do wykorzystania własnych zdjęć, na których uchwycono dzieła z przestrzeni publicznej. Obawiano się również, że do raportu Redy może być wprowadzona poprawka, która będzie początkiem tzw. podatku od linków w całej Unii Europejskiej. Wydawcy prasy oczekują, że powstanie prawo zmuszające firmy takie jak Google do dzielenia się przychodami z tytułu wykorzystywania treści w wyszukiwarkach i agregatorach. Z drugiej jednak strony istnieją obawy, że takie prawo mogłoby wywołać wiele niechcianych skutków ubocznych. 

Wolność panoramy obroniona

Już jest po głosowaniu. Raport Redy został przyjęty 445 głosami, przy 65 głosach przeciwko i 32 wstrzymujących się.

Od razu powiedzmy, że udało się obronić wolność panoramy, tzn. państwa członkowskie UE będą mogły zdecydować o ujęciu w swoim prawie zapisów na temat wolności panoramy. 

Europosłanka z Partii Piratów zwróciła uwagę na podwójne znaczenie tej decyzji. 

- Większość Europejczyków będzie mogła publikować selfie online i oglądać fotografie sławnych budynków na Wikipedii - napisała na swoim blogu Julia Reda. - Niezależnie od tego ta decyzja ucieleśnia centralne założenie raportu. Komisarz Oettinger nie może ograniczać nadchodzącej reformy prawa autorskiego do ulepszania warunków handlu transgranicznego. Reforma wyjątków w ochronie prawnoautorskiej musi być w centrum tej inicjatywy.

Podatek od linkowania i inne kwestie

Jeśli chodzi o wzbudzającą kontrowersje poprawkę dotyczącą "podatku od linkowania" to - jak donosi Julia Reda - również ona została odrzucona. 

Poza tym raport wzywa do ograniczenia blokad geograficznych. Wzywa też do rozważenia wprowadzenia wyjątków dla bibliotek i naukowców oraz do dostosowania wyjątków do wymagań środowiska cyfrowego. Raport porusza też kwestię wynagrodzeń dla wszystkich kategorii posiadaczy praw i mówi, że rola twórców i wykonawców w negocjacjach z pośrednikami powinna być wzmocniona. 

Komisja powinna przedstawić propozycję reform do końca 2015 roku. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy