Właściwości pantenolu i jego zastosowanie w kosmetykach dla dzieci

24-04-2019, 07:58

Odpowiednia pielęgnacja skóry małego dziecka to niezwykle ważne zadanie. W pierwszych miesiącach życia noworodka, jego skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na alergie oraz otarcia. Przez wzgląd na to należy wybierać bezpieczne i naturalne preparaty wspomagające nawilżanie, regenerację i chroniące delikatny naskórek malucha.

Dziecięca skóra

Podstawowym zadaniem skóry w organizmie ludzkim jest zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnienie odpowiedniej termoregulacji. Skóra małego dziecka jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych przez co znacznie łatwiej ją uszkodzić. Wynika to z faktu, że w początkowej fazie życia nie wytwarza ona ochrony lipidowej broniącej przed drobnoustrojami oraz zawiera małe ilości kolagenu i elastyny co sprawia, że cechuje się relatywnie małą rozciągliwością. Skóra dziecka często ulega podrażnieniu, zwłaszcza w okolicy pupy (tzw. pieluszkowe zapalenie skóry). Wynika to najczęściej z używania nieodpowiednich pieluszek ograniczających dostęp powietrza. W takich przypadkach należy od razu zająć się prawidłową regeneracją naskórka produktami zawierającymi pantenol, pozwalających na uniknięcie poważniejszych podrażnień i odparzeń.

Pantenol - właściwości

Pantenol to pochodna prowitaminy B5, który znajduje powszechne zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry ciała i włosów. Występuje on w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach odpowiadających za ich prawidłowy wzrost. Jedną z głównych zalet pantenolu jest możliwość głębokiego wnikania w warstwy skóry. W wyniku procesu utlenienia, pantenol przekształca się w kwas pantotenowy (prowitaminę B5), wykazujący silne właściwości hydrofilujące, czyli wiążące wodę. Prowitamina B5 odpowiada także za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia naskórka. Pantenol to nietoksyczna substancja nieuczulająca i antykomedogenna (nie zapychająca porów), która wykazuje silne właściwości:

  • ukojenia i regeneracji - pantenol pobudza proces podziału komórkowego, co sprawia, że ranki czy inne uszkodzenia skóry (delikatne otarcia, podrażnienia słoneczne) znacznie szybciej się regenerują,
  • nawilżające - środek ten zmniejsza utratę wody znajdującej się w skórze, przez co staje się ona miękka i elastyczna,
  • ochronne (poprzez wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka) - warstwa hydrolipidowa naskórka to niedostrzegalna naturalna bariera spełniająca funkcję ochronną, zapobiegająca ucieczce wody przez naskórek,
  • poprawiające strukturę włosa i płytki paznokci - pantenol wnika głęboko w strukturę włosa i paznokci, sprawiając że stają się one mocne. Włosom nadaje połysk i miękkość.

Z racji swoich właściwości, pantenol stanowi naturalny składnik produktów przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, które dodatkowo nie powinny zawierać żadnych substancji zapachowych, konserwantów, barwników, detergentów, silikonów ani substancji antyseptycznych. Ich używanie zaleca się od pierwszych dni życia dziecka. Rynek produktów przeznaczonych do prawidłowej pielęgnacji małych dzieci jest niezwykle duży, dlatego zaleca się używanie produktów renomowanych firm, takich jak Cetaphil Baby, Bephanten, Nivea Baby czy Oilatum Baby, które przykładają dużą wagę do składu swoich produktów, wiedząc że wrażliwa skóra malucha potrzebuje delikatnych i najlepszych składników.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag pantenoltag komunikat firmytag Dynamite

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.