Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Władze blokują stronę za samo informowanie o Popcorn-Time. Znowu

09-03-2016, 10:43

Kiedyś blokowano strony z pirackimi treściami. Dziś blokowane są strony, które linkują do stron oferujących oprogramowanie, które może dawać dostęp do pirackich treści. Problem dotyczy Popcorn-Time.

Kolejna strona o Popcorn-Time zniknęła z internetu po interwencji władz. Tym razem chodzi o stronę Popcorn-Time.no, która została zablokowana na wniosek Økokrim - norweskiej agencji zajmującej się walką z przestępczością gospodarczą. Obecnie na stronie Popcorn-Time.no zobaczymy poniższą informację o zablokowaniu.  

Popcorn-Time.no

Zablokowana za informowanie

Czytelnicy DI powinni wiedzieć czym jest Popcorn-Time. Tym którzy nie wiedzą wyjaśnimy, że jest to oprogramowanie umożliwiające oglądanie filmów z BitTorrenta w streamingu. Popcorn-Time jest czasem określany jako "piracki Netflix". 

Interesującym zjawiskiem jest to, że organy ścigania walczą nie tylko z oprogramowaniem Popcorn-Time, ale nawet z samym informowaniem o tym oprogramowaniu. W sierpniu zeszłego roku duńska policja zatrzymała mężczyzn prowadzących stronę www.popcorntime.dk. Ta strona nie oferowała oprogramowania Popcorn-Time i nie udostępniała żadnych treści "pirackich". Mimo to jej twórcy zostali zatrzymani a policja tłumaczyła, że takie działania miały odstraszać innych od prowadzenia takich stron. 

Strona zablokowana teraz przez norweskie władze również była stroną informacyjną. Nie oferowała ona żadnego oprogramowania ani treści. Økokrim zdecydował się zamknąć tę stronę ponieważ linkowała do innych stron, z których można było pobrać oprogramowanie Popcorn-Time. Norweskie władze uznały, że w ten sposób strona informacyjna wystarczająco przyczyniła się do piractwa (zob. komunikat Økokrim). 

Wojna z Popcorn-Time trwa

Wojna z informowaniem o Popcorn-Time to nie wszystko. W listopadzie ubiegłego roku holenderska antypiracka organizacja BREIN poinformowała o ugodzie z deweloperami Popcorn-Time, którzy zobowiązali się wstrzymać rozwijanie tego oprogramowania. BREIN pokazała, że może nacisnąć na ludzi zaangażowanych w rozwijanie kodu narzędzia, które jest uznawane za pirackie choć teoretycznie nie zawsze musi służyć piractwu. 

Jak zwykle w takich przypadkach walka z pirackim narzędziem przypomina walkę z mityczną hydrą. W lutym pojawiło się oprogramowanie Torrents Time - wtyczka pozwalająca na oglądanie filmów z BitTorrenta w przeglądarce. BREIN zareagowała, ale twórcy Torrent Time podważyli nawet prawo BREIN do zabierania głosu w imieniu twórców. W każdej chwili mogą pojawić się kolejne wersje oprogramowania i kolejne strony o Popcorn-Time. Pytanie brzmi, czy tak nasilona walka z tym narzędziem nie napędza tylko zainteresowania?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data