Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Witamina D3 w ciąży i w okresie karmienia piersią - dlaczego jest istotna?

25-10-2022, 16:50

Odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie przyszłej mamy jest istotny zarówno dla prawidłowego przebiegu ciąży, jak i dla rozwoju jej nienarodzonego dziecka. Sprawdź, jak powinna wyglądać suplementacja witaminy D w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

robot sprzątający

reklama


Witamina D3 w ciąży i w okresie karmienia piersią – dlaczego jest istotna?

Witamina D3 – jaką rolę pełni w organizmie?

Termin „witamina D” odnosi się do grupy hormonów steroidowych, ale dotyczy najczęściej dwóch z nich: ergokalcyferolu (czyli witaminy D2) oraz cholekalcyferolu (czyli witaminy D3). Pierwszy z wymienionych związków syntetyzują rośliny i grzyby, drugi powstaje w skórze w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne oraz jest przyswajany z pokarmami pochodzenia zwierzęcego (głównie są to ryby). Najczęściej dieta dostarcza   około 10-20% dziennego zapotrzebowania. Witamina D, podobnie jak witaminy A, E i K, rozpuszcza się w tłuszczach.

Witamina D3 wykazuje wiele fizjologicznych funkcji. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej (pomaga w prawidłowych wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi) oraz mineralizacji tkanki kostnej (pomaga w utrzymaniu zdrowych, mocnych kości oraz zębów).   pozytywnie wpływa również  na odporność organizmu.

Witamina D3 w ciąży – dlaczego jest ważna?

Innymi składnikami, których suplementację u kobiet w ciąży zalecają towarzystwa naukowe są: kwas DHA, kwas foliowy oraz jod. Warto szukać takich preparatów dla ciężarnych, które zawierają wszystkie rekomendowane witaminy, np. MamaDHA Premium+.

Suplementacja witaminy D w ciąży

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, w tym również na witaminę D. Na jej niedobór cierpi większość populacji kobiet w wieku rozrodczym. Dlatego też Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementowanie witaminy D3 u wszystkich przyszłych mam. W przypadku kobiet, które mają prawidłowe BMI i nie mają obciążeń sugerujących niedobór, zalecana dawka wynosi 1500-2000 IU na dobę.

Podobnie, jak ma to miejsce w ciąży, również w okresie karmienia piersią zapotrzebowanie na witaminę D3 jest wyższe niż w innych okresach życia, dlatego nie można o niej zapomnieć  . Ponieważ przenika ona do mleka tylko w niewielkim stopniu, należy ją także podawać niemowlakowi. W okresie laktacji, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, należy przyjmować 1500-200 IU witaminy D na dobę.

 

Na podstawie:

  1. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020, t. 5, nr 4, s. 170-181.
  2. Wnęk, Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d, [dostęp:] 17.06.2022.
  3. H. Bręborowicz (red.), Położnictwo i ginekologia, tom 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020, s. 76–80
  4. https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 17.10.2022)
  5. https://diabetologia.mp.pl/wytyczne/92799,wytyczne-suplementacji-witaminy-d-skrot-aktualnych-zalecen (dostęp: 17.10.2022)
  6. W. Hollis, C.L. Wagner, New insights into the vitamin D requirements during pregnancy, „Bone Research” 2017;5:17030
Fot. Adobe Stock

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E