Lot nad marsjańskimi wydmami, spacer po zboczu ogromnego, wygasłego wulkanu czy wycieczka na pokryty śniegiem biegun południowy Czerwonej Planety - dzięki algorytmowi RODM (Rover and Orbiter Delta Mars), który tworzy trójwymiarowe modele powierzchni Marsa, każdy może wcielić się w rolę kosmicznego podróżnika.
RODM został stworzony przez Jana Kotlarza, członka polskiego oddziału stowarzyszenia Mars Society, w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Algorytm umożliwia obejrzenie z bliska wybranych rejonów Marsa, stanowi też dużą pomoc dla naukowców badających jego niewielkie obszary.
Zdjęcia wykonywane są przez sondę Mars Reconnaisance Orbiter (MRO), która krąży wokół Czerwonej Planety. Następnie zostają przesłane do Warszawy, gdzie przetwarzane są przez RODM na trójwymiarowe animacje.
Na stronie www.rodm.marssociety.pl - poza fotografiami i wizualizacjami - można znaleźć wiele ciekawych informacji, np. w jaki sposób powstały marsjańskie kratery czy jaskinie, jakie zjawiska zadecydowały o obecnym ukształtowaniu terenu itp.
Polski algorytm RODM został już nominowany przez magazyn National Geographic do prestiżowej nagrody Travelery 2009 w kategorii "odkrycie naukowe roku".
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*