Wirtualna wycieczka z lektorem po muzeum w Mińsku Mazowieckim

08-03-2012, 14:56

Panoramy sferyczne to znany sposób prezentacji różnych miejsc, pozwalający na ich tzw. wirtualne zwiedzanie. Taki sposób prezentacji lokalnych miejsc stosuje również serwis Wirtualny Mińsk Mazowiecki.

Panoramy sferyczne, czyli takie, w których można "rozejrzeć" się w każdą stronę, w tym "pod siebie" i "nad siebie", mają swoje ograniczenia. Pomimo tego, iż sprawdzają się w plenerze oraz w pomieszczeniach takich, jak pokoje czy kościoły, to nie są wystarczające do prezentacji sal muzealnych. W takich pomieszczeniach na ścianach i w gablotach znajdują się dziesiątki eksponatów, które dla osoby "zwiedzającej" mogą być istotne, a samo ich "obejrzenie" z daleka nie dostarcza żadnych informacji.

Wirtualne muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich
fot. - Wirtualne muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich
Pomysł na rozwiązanie tego problemu powstał przy okazji realizacji "Wirtualnej wycieczki po Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich oddział Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim". Na panoramy wykonane w tym miejscu zostały naniesione specjalne strefy, które pozwalają kliknąć na oglądane przedmioty, co w efekcie powoduje wysunięcie się szczegółowego opisu wybranego eksponatu, dodatkowo rozpoczyna się również odtwarzanie narracji na jego temat.

Wirtualnie zwiedzając mińskie muzeum, można przemieszczać się pomiędzy dziewięcioma miejscami, z czego pięć to sale z "klikalnymi" eksponatami. Zdjęcia eksponatów i ich dźwiękowe opisy Muzeum przygotowało we własnym zakresie. Proces przygotowania i wprowadzania danych był koordynowany przez Andrzeja Wiśniewskiego - informatyka muzeum, opisy przeczytał Artur Piętka - pracownik. W sumie podejrzeć można prawie 150 eksponatów.

Czytaj też: Wirtualna wycieczka po Muzeum Cukrownictwa

Wirtualna wycieczka po Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich ma być ciekawą pozycją dla miłośników historii z całej Polski. Dzięki tej funkcji będą oni mieli dostęp do zwiedzania zasobów muzeum bez konieczności wychodzenia z domu.

Ponieważ wszystkie materiały muzeum przygotowało we własnym zakresie, a wycieczka technicznie jest integralną częścią hobbistycznego portalu "Wirtualny Mińsk Mazowiecki" - budżet przedsięwzięcia był zerowy. Autorem portalu i innych "Wirtualnych wycieczek" jest Leszek Siporski.

- Wycieczka po mińskim muzeum jest przykładem, który potwierdza fakt, że wykonanie ciekawego projektu internetowego wcale nie wymaga potężnego budżetu (często składającego się z unijnych dotacji), ale wystarczy pomysł, no i oczywiście chęć i praca. W efekcie udało się stworzyć ciekawą funkcjonalność, która oprócz tego, że będzie dostępna dla wszystkich, zostanie na zawsze cenną pamiątką związaną z historią miasta i będzie jego oryginalną promocją - powiedział Leszek Siporski.

Wirtualne muzeum dostępne jest pod adresem: minskmaz.com/tour/muzeum7pul


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy