Wikileaks: Brytyjski sąd znów za ekstradycją Juliana Assange

30-05-2012, 12:50

Julian Assange może być poddany ekstradycji do Szwecji w związku z zarzutami popełnienia przestępstw seksualnych - uznał Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa. To nie pierwsza przegrana w sądowym maratonie założyciela Wikileaks, może nie ostatnia, ale z pewnością nie przybliżająca go do wyjścia na wolność.

Jak wszyscy pamiętają, po ujawnieniu sekretów amerykańskiej armii i amerykańskich dyplomatów Julian Assange oddał się w ręce brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Ten zastanawia się, czy założyciela Wikileaks można wysłać do Szwecji w związku z zarzutami molestowania i gwałtu. Sądowa walka w UK miała kilka ważnych etapów:

Dziś, jak podaje m.in. PC World, Sąd Najwyższy uznał, że Europejski Nakaz Aresztowania wydany w sprawie Assange'a był zgodny z prawem, a konkretnie z Konwencją Wiedeńską. Obrońcy Assange'a twierdzili bowiem, że nakazu wydanego przez szwedzkiego prokuratora nie można traktować jako wydanego przez "władzę sądowniczą". Sąd Najwyższy był innego zdania.

Czytaj: Twórca Wikileaks z własnym programem telewizyjnym

Prawnicy Assange'a zapowiedzieli jeszcze, że mogą żądać ponownego rozpatrzenia sprawy w oparciu o inne zastrzeżenia prawne. Sąd dał im 14 dni na złożenie stosownego wniosku (zob. PC World, WikiLeaks Leader Julian Assange Loses Extradition Appeal).

Sonda
Co Twoim zdaniem będzie lepsze dla Assange'a?
  • ekstradycja do Szwecji i oczyszczenie się z zarzutów
  • unikanie ekstradycji za wszelką cenę
wyniki  komentarze

Zwolennicy Assange'a wciąż obawiają się, że ekstradycja do Szwecji będzie tylko wstępem do tego, aby założyciela Wikileaks postawić przed sądem amerykańskim, być może z zarzutami szpiegostwa. E-maile firmy Stratfor upublicznione w lutym przez Wikileaks sugerują, że amerykański akt oskarżenia przeciwko Assange'owi jest już gotowy. 

Coraz częściej można jednak spotkać się z opiniami, że przeciąganie sporu o ekstradycję wcale nie służy założycielowi Wikileaks i jeśli faktycznie nie jest on winny zarzucanych mu przestępstw seksualnych, powinien udać się do Szwecji i ostatecznie zakończyć ten temat.

Obecnie Assange ciągle bawi się w promowanie swoich idei, ale sytuacja jego oraz sytuacja Wikileaks wydaje się mocno niepewna. Możliwe, że niebawem zobaczymy kolejne wycieki, które zazwyczaj towarzyszyły przełomom w sprawach sądowych dotyczących Assange'a. To jednak nie musi gwarantować wybrnięcia z trudnej sytuacji.

Czytaj: Wikileaks pokazuje ciemne strony wywiadu korporacji i państw


Źródło: PC World, RT
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy