Taką tezę postawił Brad Spengler, który pracuje nad konkurencyjnym projektem Grsecurity. Oponenci Spenglera starają się udowodnić, że chodzi mu przede wszystkim o wypromowanie własnego (w domyśle - lepszego) rozwiązania. W sieci pojawiły się już jednak exploity pozwalające uzyskać dostęp do roota z wykorzystaniem Capabilities.
Co to są Capabilities (w tłumaczeniu na polski - zdolności)? Jak wyjaśnia Adrian Nowak, autor popularnego bloga na temat Ubuntu, Capabilities mogą zastępować w Linuksie SUID (ang. Saved User ID), podnosząc bezpieczeństwo systemu. SUID przypisuje procesom pewien poziom dostępu. Wstrzyknięcie złośliwego kodu może w takiej sytuacji spowodować więcej szkód niż w przypadku wykorzystania Capabilities. Tutaj programy działają bowiem z uprawnieniami zwykłego użytkownika, mając jedynie fragmentaryczny dostęp do przypisanych wcześniej bardziej wymagających funkcji.
W swoim tekście pt. False Boundaries and Arbitrary Code Execution Brad Spengler poinformował, że zbadał 35 zaimplementowanych w Linuksie Capabilities. Aż 19 z nich nie spełnia swego zadania, na odwrót - pozwala na uzyskanie jeszcze większych uprawnień w zaatakowanym systemie. Gorąca dyskusja na ten temat rozgorzała na liście mailingowej LWN.net.
Tymczasem na innej liście dyskusyjnej Dan Rosenberg opublikował kod exploita działającego w systemach 32-bitowych (w tym na Ubuntu 10.10), który otwiera lokalnie powłokę użytkownika root, wykorzystując m.in. błąd w protokole Phonet. UbuCentrum.net informuje o pojawieniu się podobnego exploita mającego działać także w systemach 64-bitowych.
Pozostaje jeszcze dość istotna kwestia tego, jak wstrzyknąć wspomnianego exploita. Na razie, aby całość zadziałała, trzeba przemycić kod z exploitem do maszyny ofiary. Można to zrobić przez SSH i wygląda na to, że niektórzy już z tego skorzystali, żeby zalogować się na roota w cudzym serwerze (trzeba mieć najpierw normalne konto) - tłumaczy Adrian Nowak, jego zdaniem nie ma jednak powodów do paniki.
Jakie narzędzia pozwalają wykryć wstrzyknięty kod? Sprawdź przegląd na blogu Comparitech.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*