Wiedźmin 3 osiągnął sukces bez DRM i kpi z antypirackich zabezpieczeń

01-06-2015, 09:02

Twórcy Wiedźmina 3 nie tylko stworzyli dobrą grę, ale też zrezygnowali z praktyk biznesowych, które tylko utrudniały korzystanie z niej. Najbardziej widoczna była rezygnacja z mechanizmów antypirackich (DRM), które nawet zostały wyśmiane w najnowszym Wiedźminie.

O sukcesie gry  Wiedźmin 3 słyszeli już chyba wszyscy. Nawet pani Premier odwiedziła twórców gry i powiedziała im, że robią kawał dobrej roboty dla Polski. Również osoby nie będące wielkimi fanami grania muszą przyznać, że Wiedźmin 3 wygląda po prostu niesamowicie. O tym świetnym produkcie trzeba powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Jego twórcy wykazali się otwartymi umysłami, rezygnując z pewnych uciążliwych zagrań marketingowych i antypirackich. 

Bez marketingowych utrudnień

Już w listopadzie 2014 roku twórcy gry ogłosili, że dodatkowa zawartość do pobrania (tzw. DLC) będzie dostępna za darmo dla każdego, kto wcześniej kupił kopię Wiedźmina. Producent, firma CD Projekt Red, mógłby - wzorem innych - uzależnić dostępność treści do pobrania od kupienia gry w przedsprzedaży albo od zakupienia specjalnej edycji. Firma zrezygnowała z tych utrudnień, uważając, że skoro ktoś już zapłacił nie powinien zaraz się dowiadywać, że musi dokupować kolejne jej elementy. 

Wiedźmin 3

Bez DRM

To nie wszystko. Twórcy Wiedźmina 3 postanowili również zrezygnować z DRM, czyli z technologii antypirackich. Takie technologie wbrew pozorom nie chronią przed piractwem, a mogą być kłopotliwe dla absolutnie legalnych nabywców. Przykładowo nabywca może być pozbawiony możliwość zainstalowania gry na dwóch komputerach albo nie będzie mógł zagrać bez internetu. Piraci najczęściej obchodzą zabezpieczenia, zatem mogą cieszyć się grą bez ograniczeń. 

CD Projekt już w 2011 roku zdecydował, że Wiedźmin 2 będzie dostępny bez DRM. Pod koniec 2013 roku przedstawiciel firmy Marcin Iwiński ogłosił, że również Wiedźmin 3 na PC nie będzie miał żadnego DRM

Należy tu podkreślić, że CD Projekt Red wcale nie zgadza się na nielegalne kopiowanie swojej gry. Nie jest również tak, że firma przeszła na działalność charytatywną i z tego powodu zrezygnowała z głupich praktyk marketingowych. Po prostu twórcy Wiedźmina 3 doszli do wniosku, że nie można tworzyć gry zaprojektowanej od podstaw jako narzędzie do wyduszania pieniędzy z konsumenta. Gra ma być grą. CD Projekt Red podszedł do sprawy uczciwie i po męsku - dał ludziom możliwość kupienia dobrej gry, z której można swobodnie korzystać po zakupie. Ludziom to się chyba spodobało, bo Reuters donosił niedawno o pobitych rekordach sprzedaży Wiedźmina 3. 

Defensive Regulatory Magicon

Co więcej, CD Projekt Red znalazł sposób na wyśmianie DRM. Serwis Kotaku opublikował poniższą grafikę z gry, która opisuje mechanizm obrony o nazwie Defensive Regulatory Magicon, czyli w skrócie DRM (można kliknąć, by powiększyć).

DRM, Wiedźmin

Sonda
Czy brak DRM jest według Ciebie ważną zaletą gry?
  • tak
  • nie
  • a o co chodzi?`
wyniki  komentarze

Z widocznego na grafice tekstu wynika, że istnieją niezliczone sposoby dezaktywowania DRM. 

Ten tekst został przyjęty bardzo ciepło. Wszyscy rozumieją, że CD Projekt Red nie tylko porzucił DRM, ale wręcz je wykpił. Ludziom się to podoba i z internetowych komentarzy wynika, że niektórzy rozważają zakup Wiedźmina 3 właśnie z powodu tego postępowego myślenia producenta. Konsumenci naprawdę mają powody, by głosować portfelem za grami bez DRM. Jeśli produkty sprzedawane na uczciwych zasadach będą na siebie zarabiać, będzie to zachętą do tworzenia kolejnych takich produktów. 

Czytaj także: Modyfikowanie legalnie kupionych gier by nie przestały działać? To piractwo i h... - AWI


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930