Więcej skazanych pod dozorem elektronicznym

17-02-2010, 07:50

Poszerzeniu katalogu skazanych, którzy mogą odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego (SDE), oraz zmiana podziału obowiązków - to główne cele nowelizacji ustawy o dozorze elektronicznym, która została przyjęta przez Radę Ministrów. Projektodawca założył objęcie systemem dozoru elektronicznego potencjalnie wszystkich przestępców skazanych na tzw. krótkoterminowe kary do roku pozbawienia wolności.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przyjęta przez Radę Ministrów ustawa ma przede wszystkim poszerzyć grupę więźniów będących pod dozorem elektronicznym. Aktualnie o odbywanie kary w SDE mogą ubiegać się osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 6 miesięcy oraz skazani na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą roku, jeżeli czas do odbycia tej kary nie przekracza 6 miesięcy.

Zgodnie ze wspomnianym projektem pod dozór elektroniczny będzie można oddać więźniów, którzy odbywają kary do 1 roku. Istotna jest możliwość objęcia SDE osób skazanych na karę do 1 roku pozbawienia wolności, które dotychczas nie zgłosiły się do jej odbycia (sytuacja ta dotyczy ok. 31 tys. skazanych). W sumie możliwość odbywania kary w SDE będzie miało 11,4 tys. skazanych.

Nowelizacja ma również zmienić "filozofię stosowania dozoru elektronicznego". Nie będzie potrzebna zgoda skazanych na objęcie dozorem elektronicznym. O zastosowaniu dozoru decydować będzie autonomicznie sąd penitencjarny, ale ten sąd, w którego okręgu osoba przebywa.

>>> Czytaj: Kontrowersje wokół przetargu na wirtualne więzienie

Skazany nie będzie ponosił kosztów wykonania kary. Jest to uzasadnione, bo inni skazani (odbywający kary "tradycyjne") również nie ponoszą kosztów wykonania kary. Stosowanie SDE i tak będzie opłacalne, bo redukuje wydatki państwa związane z pomocą socjalną.

Projektodawca zrezygnował z przepisu, zgodnie z którym skazany odbywający karę pozbawienia wolności w SDE oddawany był obligatoryjnie pod dozór sądowego kuratora zawodowego. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości prowadziło to do nieuzasadnionego dublowania się czynności kontrolnych.

Nowelizacja ma też uregulować kwestie techniczno-organizacyjne w obszarze eksploatacji systemu SDE oraz eliminuje niespójności ustawy z obowiązującym prawem karnym.

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości da się znaleźć projekt nowelizacji oraz uzasadnienie projektu. To dobra lektura dla osób bardziej zainteresowanych tematem.

>>> Czytaj także: Dozór elektroniczny: konieczna zgoda współlokatorówSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.