Więcej Polaków bez telefonu stacjonarnego
Polacy coraz częściej rezygnują z telefonów stacjonarnych na rzecz telefonów komórkowych. Tylko na Węgrzech odsetek osób, które zdecydowały się na taki krok był wyższy niż w Polsce - wynika z badań Ericsson Consumer&Enterprise Lab.
reklama
Badania przeprowadzone przez Ericsson mówią, że w Polsce telefonu komórkowego używa 72% obywateli, przy czym 46% ankietowanych stwierdziło, że posiada zarówno telefon stacjonarny jak i komórkowy. 19% Polaków korzysta tylko z telefonii "tradycyjnej" i aż 27% decyduje się na używanie wyłącznie telefonu komórkowego - jest to zdecydowanie więcej niż w niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii czy Szwecji.
Osoby korzystające wyłącznie z telefonów komórkowych są zazwyczaj młode (15-34 lat), wykształcone i zamożne. Większość z nich to mężczyźni.
Respondenci byli również pytani o to, czy zrezygnowaliby z telefonii stacjonarnej, gdyby koszty usług komórkowych i stacjonarnych były zbliżone. Aż 70% osób z tzw. grupy pionierów (osób gotowych na przyjęcie nowych technologii, którzy stanowili ok. 11% badanych) odpowiedziało, że tak.
Jeśli chodzi o osoby ciągle stroniące od komórek, to zazwyczaj są to ludzie powyżej 55 roku życia, często emeryci, którzy nie interesują się nowymi technologiami i na nie chcą wydawać pieniędzy. Zwykle odpowiadają, że wystarczy im telefon stacjonarny.
Firma Ericsson zbadała również wysokość naszych rachunków. Średnio na rozmowy przez telefon stacjonarny Polacy wydają więcej ok. 87 zł. Za używanie komórki płacimy miesięcznie średnio 66 zł.