Widzisz reklamy na stronach Wikipedii? To szkodnik!

16-05-2012, 12:25

Widzisz reklamy na stronie Wikipedii? Jeśli tak, to wiedz, że nie powinno ich tam być. Winowajcą jest szkodliwe oprogramowanie, które instaluje się jako rozszerzenie do przeglądarki.

Wikipedia nie wyświetla reklam i z pewnością nie będzie tego robić w tym roku. Od czasu do czasu w internetowej encyklopedii pojawiają się prośby o datki, dzięki którym może ona działać (ostatnio udało się dzięki nim zebrać 20 mln dolarów). Reklamy komercyjnych przedsięwzięć na Wikipedii są całkowicie wykluczone.

Czytaj: Wikipedia uzbierała 20 mln dolarów, czyli kolejny rok bez reklam

Reklamy na stronie Wikipedii wprowadzone złośliwym rozszerzeniem
fot. źródło: http://blog.wikimedia.org - Reklamy na stronie Wikipedii wprowadzone złośliwym rozszerzeniem

Niektórzy internauci musieli się zdziwić, gdy zobaczyli reklamy na Wikipedii, takie jak prezentowana na obrazku po prawej. Fundacja Wikimedia zbadała sprawę i ustaliła, że za wyświetlanie reklam odpowiada złośliwe oprogramowanie, instalujące się jako rozszerzenie pn. "I want this" w przeglądarce Google Chrome. Aby usunąć to rozszerzenie, należy:

  • kliknąć w ikonkę menu z kluczem i wybrać Preferencje,
  • otworzyć panel Rozszerzenia,
  • usunąć wspomniane rozszerzenie poprzez kliknięcie przycisku Usuń.

Niewykluczone, że istnieją inne podobne rozszerzenia dla Chrome, Firefoksa lub IE. Fundacja Wikimedia prosi, aby informować o nich w komentarzach na jej blogu. Reklamy wyświetlane przez te rozszerzenia mogą być widoczne na wybranych stronach (np. na Wikipedii) albo na wszystkich stronach odwiedzanych przez użytkownika.

Fundacja Wikimedia wspomina również o tym, że niektórzy dostawcy internetu dodają swoje reklamy do wyświetlanych stron. To również może być powodem obecności takich "dodatków" na stronach Wikipedii. Praktyka ta jest typowa dla otwartych sieci Wi-Fi oraz spotykana w niektórych kawiarenkach internetowych. Wikipedia jako taka nie wyświetla reklam i będzie robiła wszystko, aby życie jej do tego nie zmuszało.

Czytaj: 162 mln ludzi widziało stronę protestu na Wikipedii


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930